Sinir otunun (Plantago lanceolata) In vitro rumen ortamı ve yemlerin sindirimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of plantain (Plantago lanceolata) on the In vitro rumen environment and the digestion of feed
- Tez No: 749492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TEMÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma farklı oranlarda kaba ve karma yem içeren yemlere farklı düzeylerde ilave edilen sinir otunun (Plantago lanceolata) in vitro sindirilebilirliklerine ve rumen sıvısı parametrelerine etkisini belirlemek üzere yapılmıştır. Bu amaçla farklı oranlarda kaba ve yoğun yem içeren karışımlara %1, %3 ve %5 oranlarında sinir otu eklenerek sığır rumen sıvılarında DaisyII inkübatörü kullanılarak sindirimler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of plantain (Plantago lanceolata) added at different levels to forages containing different ratios of roughage and compound feed on in vitro digestibility and rumen fluid parameters. For this purpose, 1%, 3% and 5% plantain was added to the mixtures containing roughage and dense forage in different ratios and incubated in cattle rumen fluids using Daisy II incubator.