Sosyo-ekonomik ve kültürel göstergeler açısından toplumsal değişme ve kırsal kadınlar: adana köyleri örneği
Socio-economic and cultural indicators in terms of social change and rural women: the example of villages in adana
- Tez No: 534704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE KANTAR DAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı Adana iline bağlı Türk, Muhacir ve Arap köylerinde yaşayan kadınların, sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerini kuşaklar arasında inceleyerek aralarında herhangi bir fark olup olmadığını kuşak ve köy bazında ortaya koymaktır. Araştırmanın ana materyalini; Adana iline bağlı Türk, Muhacir ve Arap köylerinde yaşayan kadınlardan bireysel görüşme yoluyla elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. Bireysel görüşme dışında araştırma konusu ile ilgili olarak her köyde derinlemesine görüşmeler yapılmış, araştırma alanında yapılan gözlemler ile diğer kişi ve kurumlar tarafından yapılmış olan ikincil verilerden de yararlanılmıştır. Kadınların kuşaklar arasındaki farklılıklarını belirleyebilmek için parametrik olmayan testlerden Kruskal-Wallis ve One-Way Anova Testi kullanılmıştır. Araştırma alanında kuşaklar arasındaki farklılıklar değerlendirildiğinde demografik yapıda, ekonomik yapıda, göç, eğilim, beklenti, karar süreçlerine katılımda ve sağlık bilgilerinde 1.kuşaktan 3.kuşağa olumlu yönde değişimler söz konusu iken tarımsal yapıda 3.kuşağın rolü olmadığı saptanmıştır. Bu sebeple gelecek yıllarda 3.kuşağın tarımsal faaliyetleri devam ettirebilmesi ve köylerdeki tarımın devamlılığı için kırsal alanda tarımsal yatırımların arttırılması, tarım politikalarının, tarımsal finans kaynaklarının ve desteklemelerin iyileştirilmesi, ve geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to examine the social, economic and cultural characteristics of the women living in Turkish, Muhacir and Arab villages of Adana province in terms of generations and villages by examining the social, economic and cultural characteristics among the generations. The main materials of the research; in the Turkish province of Adana, refugees and constitute the primary data gathered through individual interviews with women who live in Arab villages. Each village individual interviews related to the research topic as in-depth interviews, made observations that have been made by other people and institutions in the field of research secondary data was also used. In order to identify the intergenerational differences of women, non-parametric tests Kruskal-Wallis one-way ANOVA test was used. Research in the field of intergenerational differences are evaluated when the demographic structure, economic structure, migration trends, expectations, participation in decision-making processes and health information 1.Generation 3.while positive changes are concerned, the agricultural structure in Generation 3.it was found that the role of the generation had. For this reason, in future years, 3.agricultural activities in the villages for generation of sustain and increase agriculture sustainability in rural areas, agricultural investments, agricultural policies, agricultural supports and financial resources are improving, and needs to be improved.