Arazi kullanım planlamasının işletmelerin bitkisel üretim faaliyet gelirine etkileri: Şanlıurfa ili Hilvan ilçesi örneği
The effects of land use planning operations on vegetal production activities: The case of Hilvan district of Sanliurfa province
  1. Tez No: 534712
  2. Yazar: MUHAMMED SAMİ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tarım arazilerinin korunması ve yapısını bozabilecek uygulamalardan kaçınılması, artırılamaz bir kaynak olan arazinin etkin kullanımı açısından önemlidir. Arazi kullanım planlaması arazide hangi ürünün yetiştirileceğini belirlemek ve toprağın yapısını korumak için yapılmaktadır. Arazi kullanım planlaması çalışmalarından elde edilen sonuçlar, kaynakların etkin kullanımının sağlanarak en yüksek karı veren ürün kombinasyonu belirlemek amacıyla yapılan üretim planlaması çalışmalarında da çok önemlidir. Arazi kullanım planlamasına göre yetiştirilmesi uygun olan bitkilerin kısıtlayıcı bir faktör olarak üretim planlamasına dahil edilmesiyle karlılığın artmasının yanında toprağın yapısının da korunmasına katkı sağlanabilir. Bu çalışmanın amacı, arazi kullanım planlamasına göre yetiştirilmesi uygun olan bitkilerle bir üretim planlaması yapıldığı takdirde elde edilecek brüt kar ile mevcut durumda elde edilen brüt karı ve çiftçilerin bölgede sürekli üretimini yaptığı veya yapabileceği ürünlerle yapılacak olan planlama sonucunda elde edebileceği brüt karı karşılaştırarak, arazi kullanım planlamasının etkinliğini ortaya koymaktır. Toprağı koruyarak sürdürülebilir bir tarım yapabilmek ve Türkiye'de uygulanan Havza Bazlı Destekleme Modelinin tam olarak amacına ulaşabilmesi için lokal bazda yapılan arazi kullanım planlaması çalışmalarının bütün ülkeyi kapsayacak şekilde genişletilmesi, elde edilen sonuçların ise, bu modele entegre edilmesi gerektiği, arazi kullanım planlamasına göre yetiştirilmesi uygun olan bitkilerle üretim planlaması yapıldığı takdirde Hilvan'da bitkisel üretim faaliyetinden elde edilecek brüt karın mevcut durumda elde edilen brüt kara göre artacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conservation of agricultural land and avoiding practices that may deteriorate its structure are important for the efficient use of land, which is an indestructible resource. Land use planning is done in order to determine which product will be grown in the land and to protect the structure of the soil. The results obtained from the land use planning studies are also very important in the production planning studies aimed at determining the highest profitable product combination by ensuring the effective use of resources. By including the suitable plants to be cultivated according to land use planning as a limiting factor in production planning, profitability can be increased as well as contributing to the preservation of soil structure. The aim of this study is to compare the gross profit to be obtained with the one obtained in the current situation and the gross profit obtained from the planning to be made with the products that will be produced or produced by the farmers in the region if a production planning is made with the plants to be prepared according to the land use planning to reveal. Soil preserving to make a sustainable agriculture and applied Basin Based Support Model of the local base made land use planning work to achieve their goal of expanding to cover the whole country in Turkey, while the results obtained should be integrated into this model, suitable plants according to land use planning which if the production planning is done with the plants, it is concluded that the gross profit obtained from the plant production activity in Hilvan will increase according to the gross profit obtained in the current situation.