Türk canlandırma sinemasındaki evvel zaman içinde örneği ve günümüz canlandırma sineması
In Turkish animation cinema example 'Evvel zaman içinde' and in our day animation cinema's
  1. Tez No: 534727
  2. Yazar: ŞEHMUZ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Türk Canlandırma Sinemasındaki Evvel Zaman İçinde Örneği Ve Günümüz Canlandırma Sineması”adlı çalışmada Türk Canlandırma Sineması'ndaki çok önemli bir yeri olan ve günümüz canlandırma sinemasına özellikle de ülkemiz sınırları içerisindeki döneminin en kapsamlı çalışması olan 1951 tarihli 'Evvel Zaman İçinde' adlı eserin kullanmış olduğu anonim masal karakterleri ve döneminin özellikle de yapım sonrasındaki görsel kalitesi ve tek kopyasının“(Turkçe) Blow Up”işlemi için gönderildiği ABD'de kaybolması sonucu o dönemden 2008 tarihli 6112 No'lu kanunu ile birlikte TRT'nin canlandırma sinemasına teşvikiyle günümüze kadar gelen süreçte Türk Canlandırmasının yazınsal ve biçimsel özellikleri“Evvel Zaman İçinde”örneğini temel alarak geçirdiği serüven ve o serüvendeki ortaya çıkan ana örneklerin görsel ve yazınsal etkileri bu çalışmanın ana etmeni olmuştur. Bu sebeple bu çalışmada 1951 tarihinden günümüze gelene kadar teknik ve yazınsal anlamda ortaya çıkan örnekler incelenmiştir. Ayrıca bu sinema türünün ülkemizde neden sekteye uğradığı ve 2008'den sonra gelen atılımla birlikte teknolojik unsurların da kullanımı göz önüne alınarak iki eksen etrafında kronolojik bir sistemde tespit edilmeye çalışılmış ve örneklerle Türk Canlandırma Sineması konumlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study inolved Turkish Animation example 'Evvel Zaman İçinde' and after this work following visiul and literarly effects examples in our day Turkish Animation Cinema. In todays animation cinema examples especially in our country there is a work which is the most comprenensive work of this period.The example 'Evvel Zaman İçinde' that is based traditional and culturel Turkish fairy characters and then this work published only one copy for 'Blow Up' process work of the 1951 and it got lost at in trip in USA for this trip basis 'Blow Up' process The example of 'Evvel Zaman İçinde' is passable at animation cinema and in 2008 with the law 6112 the adventure and the example of ' Evvel Zaman İçinde' also results and animated and animated with literarly effects of the main example and the main factor about this study. That is why this work 'Evvel Zaman İçinde' from 1951 to today the technical and literaly examples are examined.Furthermore, the reason at the interruption at our country and the progress after 2008 is describes chrnologically with tecnical aspects.In this determinated with two lines which are chronological and with examples of the Turkish animation cinema.