Tedarikçi firma itibarının endüstriyel müşterinin algıladığı değer üzerindeki etkisi: İzmir ilinde bir araştırma
Impact of the supplier company's corporate reputation on the perceived value of the industrial customer: A research in İzmir city
  1. Tez No: 534728
  2. Yazar: MERVE TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ANIL DEĞERMEN ERENKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
İşletmeden işletmeye iş ilişkisinin var olduğu endüstriyel pazarlarda nihai tüketici için mal veya hizmet üreten işletmelere, gerekli girdileri sağlayan tedarikçi işletmeler, nihai tüketici için yaratılacak değerde önemli role sahiptir. Fakat alıcı ve tedarikçi işletmeler sadece değişim içinde bulundukları mal veya hizmetin değeri nedeni ile birlikte çalışmazlar. Tedarikçi işletmenin yeri, deneyimi, diğer müşterileri, yenilikçilik kapasitesi gibi birçok faktörün yanı sıra itibarı da bir tedarikçiyi diğerine üstün kılabilmektedir. Saygı görme, değerli ve güvenilir olma durumunu ifade eden itibar, alıcının satıcı ile olan ilişkisine bir değer atfetmesini sağlayarak firmaların ilişkilerini sürdürmelerine veya sonlandırmalarına neden olabilir. Bu değer, müşteri işletmenin, tedarikçi işletme ile olan ilişkisinden sağlayacağı faydalar ile katlanacağı fedakârlıklar arasındaki farka dayanan, algıladıkları değere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada tedarikçi işletme itibarının endüstriyel müşteri algılanan değeri üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışma kapsamında araştırmanın amaçları doğrultusunda geliştirilen ölçekleri belirlemek ve hipotezleri test etmek amacıyla frekans analizi, faktör analizi, F-testi, varyans analizi, korelasyon testi ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In industrial markets where there exists business-to-business relationships, suppliers who provide necessary inputs to the customer company that produces goods or services for the final consumer, have crucial importance in the value creation process for the final consumer. However, buyer and supplier companies do not work together just because of the value of the goods and services that they are exchanging. Besides the place of the supplier, his experience, other customers, innovation capacity, his reputation also prevails him over other suppliers. Reputation which means to be respected, to be valued and trusted, makes buyer company to attribute value to the relationship and may cause them to continue their relationship or not. This value arises due to the difference between the benefits and sacrifices as a result of this relationship, which is the perceived value. This study aims to determine the effects of corporate reputation on the value perceptions of industrial buyers. In order to determine the research scale and to test the hypotheses postulated in relation with the research objectives frequency tables, factor analyisis, F-test, variance analysis, correlation test and regression analysis are used.