Kuzey Amerika'dan Türkiye'ye getirilmiş olan ve Vitis labrusca özelliği taşıyan üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of ampelographic characters of some American grape cultivars have Vitis labrusca traits introduced from North America to Turkey
  1. Tez No: 534743
  2. Yazar: KÜBRA SÖYLER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma 2011-2012 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama arazisinde yürütülmüştür. Çalışma 2006 yılında Kuzey Amerika'dan Türkiye'ye getirilmiş olan ve Vitis labrusca özelliği taşıyan üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Toplam 14 farklı çeşitte ('August Giant', 'Bluebell', 'Buffalo', 'Champbell Early', 'Delicatessan', 'Delaware', 'Munson', 'Mars', 'Niagara', 'Neptune', 'Steuben', 'Venus', 'Valiant' ve 'Concord') IBPGR tarafından tanımlanmış üzüm tanımlama yöntemi kullanılarak ampelografik özellikler incelenmiştir. Sonuçlar çeşitlerde olgunluk döneminin Ağustos ayı boyunca sürdüğünü ve incelenen çeşitlerden üçünün çekirdeksiz olduğunu göstermiştir. Suda çözünebilir kuru madde miktarı 'Niagara' çeşidinde % 22.2 oranla en yüksek, % 14.3 oranla 'Munson' çeşidinde en düşük olarak saptanmıştır. İncelenen ampelografik özellikler bakımından çeşitler arasında farklılıklar olduğu ve bu farklılığın çeşidin özelliğinden ve/veya çevresel faktörlerin etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu nedenle çeşitlerin tanımlanmasında ampelografik özelliklere ilaveten moleküler teknikler de kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in application area of Agriculture Faculty of Ondokuz Mayıs University between 2011 and 2012. The study carried out for the determination of ampelographic characteristics of Grape Cultivars of Vitis labrusca have foxy grape traits introduced from Norther America to Turkey in 2006. Totally fourteen cultivars ('August Giant', 'Bluebell', 'Buffalo', 'Champbell Early', 'Delicatessan', 'Delaware', 'Munson', 'Mars', 'Niagara', 'Neptune', 'Steuben', 'Venus', 'Valiant' ve 'Concord') were evaluated considering a hundered ampelographic traits described by the methods of IBPGR's Descriptors of The Grapes. The results showed that the fruit maturity periods of the cultivars continued during August and three of the total cultivars were seedless. Total soluble solids were the highest in 'Niagara' with 22.2% and the lowest was in the 'Munson' with 14.3%. According to the results, cultivars were varied in terms of ampelographic traits. It may suggested that the differences may arise from the characteristics of the cultivars or/and environmental factors. Therefore, molecular techniques may be used for identification of the cultivars.