Çocukların suça sürüklenmesinin önlenmesinde idarenin görevleri
Duties of the administration in the prevention of juvenile deliquency
  1. Tez No: 534742
  2. Yazar: EMİNE KONUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanların toplu halde yaşamaya başlamasıyla, suç kavramının ortaya çıktığı bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca yetişkinler ve çocuklar tarafından işlenen suçlar arasında, yaş bakımından bir ayrım yapılmayarak, suç işleyen herkese aynı yaptırımlar uygulanmıştır. İnsan hakları konusunda yapılan çalışmalar, yeni bakış açısının ortaya çıkması ile çocuğa ait bütün tanım ve kavramlar değişim geçirmiştir. Suç işleyen çocuklara uygulanan yaptırımların çocukların ıslahı bakımından sonuç doğurmadığı anlaşıldığından, suç işleyen çocuklara özgü yaptırımların ve tedbirlerin uygulanması gündeme gelmiştir. Çocuk ve çocukluk kavramının tarihsel süreç içerisinde yaşadığı değişimlerin anlaşılması, çocuğa ve çocukluğa ilişkin algının olumlu yönde gelişmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that thenotion of crime emerged when people started to live in mass. For many years, the same sanctions were applied to all criminals without any discrimaniton of age or else. Studies on human rights, the emergence of a new perspective and all definitions and concepts related to the child have been changed. As it is understood that the sanctions imposed on children who commit a crime have not resulted in children's rehabilitation, the implementation of sanctions and measures for children who commit crimes has been brought to the agenda. Understanding the changes experienced by the concept of child and childhood in the historical process will contribute to the positive development of the perception of the child and childhood process.