Robert Schumann'ın op. 9 Carnaval eserindeki müzikal betimlemelerin incelenmesi
Analysis of Robert Schumann's musical depictions in carnaval op. 9
- Tez No: 534749
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN AYBULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Schumann'ın Op. 9 Carnaval eserindeki müzikal betimlemeleri incelemektedir. Schumann'ın, Alman Romantizmi etkisinde şekillenen müzik stilinin op. 9 Carnaval'a nasıl yansıdığı tezin ana sorunudur. İlk bölüm, Schumann'ı ve Schumann'ın müzikal dilini anlamak amacıyla bestecinin hayatı ve müzikal üslubu hakkında detaylı bilgiler vermektedir. İkinci bölümde, yazar op. 9 Carnaval'ın yapısı hakkında bilgiler verir ve bölümler arası motifsel ile tonal ilişkilere dayanarak eserin biçimsel yapısını inceler. Üçüncü bölüm, bu tezin odağında yer alan müzikal betimlemelere yoğunlaşır. Bununla beraber, Carnaval'da müzik dışı bir programa dayalı başlıkların içerdiği gizli anlamlar, yazar tarafından çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes musical depictions in Schumann's Carnaval Op. 9. The main problem of the thesis is how the musical style of Schumann which is shaped under the influence of German Romanticism reflected on Carnaval. The first chapter gives a detailed information on Schumann's life and his musical style to understand the composer and his musical language. In the second chapter, writer gives information about Carnaval's structure, and analysis the work's formal structure through motivic and tonal interrelationship of the pieces. The third chapter focuses on musical depictions which is the center of this thesis. In addition, an effort has been made by the writer to reveal the concealed meanings of the titles implied through the extra-musical programmatic ideas.