Ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma kararlarına yönelik rolü
The role of word of mouth marketing on consumer buyingdecisions
  1. Tez No: 534750
  2. Yazar: ESRA UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ZEYNEP TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, sosyal yaşamında meydana gelen gelişmeler tüketicilerin satın alma davranışlarına yansımaktadır. Bu durum pazarlama faaliyetlerinde önemli değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Üretici odaklı pazarlama anlayışı yerini yavaş yavaş tüketicilerin beklentilerini, tatminini önemseyen pazarlama anlayışına bırakmaktadır. Firmalar daha çok satış yapabilmek ve daha çok tüketiciyi elinde tutabilmek için yeni pazarlama yöntemlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada ağızdan ağıza pazarlama etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Markalar ve ürünler ile ilgili olumlu bilgileri müşteriler yoluyla hızlı bir şekilde yayarak ağızdan ağıza pazarlamaya katkıda bulunurlar. Bunun neticesinde de tüketici tatmini ve sadakati sağlanmaktadır. Bu çalışmada ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Çalışmada ağızdan ağıza pazarlama ile tüketicilerin tekrar satın alma davranışı arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiş ve tüketicilerin demografik değişkenleri ile ağızdan ağıza iletişimde bulunma davranışları arasında fark olduğu gözlenmiştir. Ayrıca ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici tutumları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in social life have been reflected on the purchasing behavior of consumers at the present time. This situation brings along significant changes in marketing activities. Manufacturer oriented marketing approach is gradually being replaced by a marketing approach that takes care of consumers' expectations and satisfaction. Companies have needed new marketing methods in order to make more sales and keep hold more consumers. At this point, Word of mouth marketing has come to exist as an effective method. Positive information related to the brands, products and services contribute to word of mouth marketing by spreading quickly through the customers. As a result, it has provided.consumer satisfaction and loyalty. In this study, it has investigated word of mouth marketing impacts on consumer purchasing behavior. According to the results of this study, it has been determined significant relationship between word of mouth marketing and consumer repurchasing behavior. Additionally it has been observed difference between demographic variables of consumers and word of mouth communication behavior. Finally, it has been observed that word of mouth marketing is effective on consumer attitudes.