Demokrat Parti Döneminde sol algısı
Leftist perception during Democratic Party Period
- Tez No: 534763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
Demokrat Parti, Cumhuriyet Halk Partisi içerisinden koparak siyasi tarihimizde yerini almıştır. İlk günlerinden itibaren politikasını bürokrasi karşıtlığı üzerine kurmuş, liberal kapitalizm ve demokrasi söylemi esasları etrafında şekillenmiştir. Demokrat Parti muhalefetteyken 1946-1950 yılları arasında solcularla işbirliği içine girmiş ve birlikte hareket etmiştir. 1950-1960 yıllarında iktidar olduğu dönemde ise antikomünist politikaların öncüsü olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında yaşanan ve“Soğuk Savaş Dönemi”olarak adlandırılan bu dönemde, yine Amerika'nın etkisinde kalan ülkelerde ciddi bir komünizm/sol karşıtlığı söz konusudur. Amerika ile yakınlaşan Türkiye de komünizm ile en önde mücadele eden ülkelerden olmuştur. Bu çerçevede 1950'lerde Amerika'nın komünizm ile mücadele fikrini yayması Demokrat Parti'nin politikalarına da yön vermiştir. Komünizmi savunan parti veya örgütlenmelerin varlığını düşünce özgürlüğü olarak değil de yıkıcı bir güç olarak gören Demokrat Parti'nin sola karşı tutumu baskıcı, yasakçı ve sert olmuş, iktidar yılları boyunca tedbirler, tutuklamalar devam etmiştir. Diğer dönemlerde olduğu gibi solcu olmak ağır cezalarla sonuçlanmıştır. Bu çalışmada, Demokrat Parti Dönemi Türkiye'sinde sol algısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Democrat Party had been removed from the Republican People's Party and took its place in our political history. From the first days, he built his policy on anti-bureaucracy and was shaped around the principles of liberal capitalism and democracy discourse. While the Democratic Party was in opposition, he cooperated and acted with leftists between 1946-1950. In 1950-1960, While he was in power, he was the pioneer of anti-Communist policies. In this period, which was experienced between the United States and the Union of Soviet Socialist Republics and known as the de Cold War Period emi, there is a serious communism / left-wing opposition in the countries which are under the influence of the United States. Turkey had also been converging with America and became the forefront of countries that struggle with communism. In this context, in the 1950s, America's dissemination of the idea of combating communism also guided the policies of the Democratic Party. The Democratic Party, which considered the existence of parties or organizations defending communism as a destructive power rather than a freedom of thought, had been oppressive, prohibitive and harsh, and measures and arrests had continued during the years of power. Being leftist as in other periods , resulted in heavy punishments The perception of left during Democratic Party Period in Turkey were examined in this study.