Döviz kuru dalgalanmalarının dış ticaret yapan firmalara etkisi: Ankara ilinde bir uygulama
Effect of exchange rates fluctuations on international trade companies: A case study in Ankara
  1. Tez No: 534762
  2. Yazar: SEDA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EKMEN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmaların başlıca sonu reel kesimin riskten kaçınmak adına maliyet azaltıcı önemler alması olmaktadır. Bu önlemler ise genellikle üretimi kısma, istihdamı azaltma ve varsa mevcut fonları hazine ürünlerine kaydırma şeklinde olabilmektedir. Bu strateji firmalar için kısa vadeli çözümler için bir seçenek olmakla birlikte ülke ekonomisi için orta ve hatta uzun vadeli daralmalara yol açabilmektedir. Ayrıca döviz kurlarında görülen dalgalanmalar sonucunda fiyatlar genel seviyesi yükselmekte, Türkiye gibi ithalatı yüksek olan ülkelerde maliyetleri artırmakta ve yatırımların azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı döviz kurlarını açıklamaya yönelik yaklaşımlar ve kurlara etki eden faktörlere yönelik kapsamlı bir literatür araştırma yapmak ve Ankara ilinde faaliyet gösteren çeşitli sektörlerdeki ihracatçı firmaların kur riski yönetim araç ve stratejilerini ortaya koymaktır. Haziran 2018-Eylül 2018 döneminde 51 firma ile yüz yüze görüşme ve anket formu kullanılarak yapılan bu çalışmanın temel bulgusu katılımcı firmaların döviz kuru riskini yönetmek üzere proaktif değil genellikle maliyet azaltıcı ve edilgen nitelikli içsel önlemler almaya çalıştıkları olmuştur. Ayrıca katılımcı firmaların kur riskini bir tehdit olarak görmekle birlikte orta vadede bu riskin düşüş eğilimi göstereceği beklentisi içinde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main conclusion of the fluctuations in the exchange rates, in which is the fact that the real sector takes hedges ,cost-reducing measures, in order to avoid possible risks. These hedges can be in the form of reducing production, employment , and shifting existing funds to treasury products. While this strategy is an option for short-term solutions for firms, it can lead to moderate or even long-term contraction for the country's economy. In addition, as a result of fluctuations in foreign exchange rates, which affects to increases prices of products, as it known that Turkish economy depends on importation rather than exportation, leads to a reduction of investment. The purpose of this study is to conduct a comprehensive literature research for exchange rates fluctuations , and how to affects on the factories in Ankara. The significant result of this study, which is conducted to interviews which has done with 51 companies between June 2018 and September 2018, shows that the participating firms were not proactive in managing to risk of exchange rate, and were generally trying to reduce costs. In addition, while the exchange rate are accepted by the participating companies as a risk, they believe that this risk will tend to decrease in the medium term.