Ahmed el-Menînî'nin (1089-1172 h-1678-1759 M.) hayatı, eserleri ve hadis ilmindeki yeri
The life and works of Ahmad al-Manînî and his position on the science of hadith,
- Tez No: 534787
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
'Ahmed el-Menînî'nin Hayatı, Eserleri ve Hadis İlmindeki Yeri' konulu bu araştırmamızda Osmanlı dönemi muhaddislerinden el-Menînî'nin hayatı, eserleri ve hadis ilmindeki yeri, başta kendi eserleri olmak üzere konu ile ilgili diğer biyografik eserlere müracaat edilerek incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmamızın giriş bölümünde el-Menînî'nin yaşadığı dönemdeki siyâsî, sosyal, ekonomik ve ilmî durum hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde elMenînî'nin hayatı, eserleri, hocaları, öğrencileri, eğitimi ve ilmî kişiliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. el-Menînî'nin el yazması olan eserlerinden günümüze kadar ulaşanlardan Türkiye'de mevcut olanlar Süleymâniye Kütüphânesi'nden alınmış, Türkiye'de bulamadığımız 'İdaetü'd-derârî alâ Şerhi Sahihi'l-Buharî' adlı şerhi ise Suudi Arabistan, Mektebetü'l-Harem kütüphanesinden temin edilmiştir. İkinci bölümde el-Menînî'nin, araştırmamızın odak noktasını oluşturan hadis ilmindeki yeri ele alınmış, bu bağlamda bazı hadis kavramlarını tarifi, eserinde yer verdiği ve hakkında zayıf olduğu yönünde değerlendirmeler bulunan bazı rivayetlerle ilgili sıhhat değerlendirmeleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise el-Menînî'nin 'İdâetü'd-Derârî..' adlı şerhi hakkında bilgi verilmiş, kaynakları, şerhindeki üslubu, metodu ve hadislerin muhtevasıyla ilgili açıklamaları örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada Osmanlı dönemi hadis çalışmalarının sadece Anadolu ile sınırlı tutulamayacağı, Osmanlı Devleti'nin hâkimiyeti altında bulunan bütün coğrafyalardaki hadis çalışmalarını da kapsayacağı, konu ile ilgili araştırmacıların dikkatlerine sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis which about the life of Ahmad al-Manînî who was one of the scholars of the hadith in the last period of the Ottoman Empire, it will try to investigate the life of al-Manînî, his manuscripts and his position in the science of hadith by referring mainly to his own works and to the other biographical literatures which related to the subject. In the introduction of the study, it is tried to point out chronologically the political, social and scientific situation of the Ottoman Empire in the lifetime of alManînî. In the first section of our study Ahmad al-Manînî's life, also his name, family, tutors and pupils were primarily tried to put forward a motion from his own works. The manuscripts which have been survived till today and that of available in Turkey from alManînî's manuscripts have been taken from 'the Presidency of Manuscripts Works Institution'(Library of Suleymaniye in Istanbul). The Commentary that called 'Idaat alDarârî alâ Sahîh al-Bukharî' has been obtained from the Library of Maktabat alḤaram in Saudi Arabia. In the second section as the focal point of our research alManînî's position in the science of hadith is discussed. In that context, the definition of soma hadith concepts, the authenticity of the some hadiths narratives in his works were evaluated. In the third section information about al-Manînî's commentary so-called 'Idâet ad-Derârî' was presented. The sources of him, the style and method of al-Manînî in the commentary, and the definition related to the content of the hadiths were tried to put forward by instances. In conclusion, in this study it is pointed out that the hadiths studies of the Ottoman period cannot be only limited with Anatolia. Moreover it contains in all geographic areas which under the domination of the Ottoman Empire. As a result this study presented to the attention of the researchers on the subject