حاشية أحمد البِيلي على مَتن السَّنوُسي (صُغرى الصُّغرى) تَحليل وتَحقيق
Ahmed el-Bîlî'nin es-Senûsî'nin Suğra's-Suğra adlı eserine yaptığı haşiyenin tahlil ve tahkiki
- Tez No: 891616
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCEBBAR KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Memlüklerin döneminden Osmanlı döneminin sonlarına kadar; farklı bilim ve uzmanlık alanlarında eserlerin üzerine yapılan haşiye, talikat ve şerhlerin yaygınlaştığı görülmüştür. Bu haşiyelerden biri de el-Bîlî'nin kelam alimlerinin Eş'arî ve Mâtürîdî mezheplerindeki itikadî esaslara dair görüşlerinin yer aldığı el-Akîdetü's-Senûsiyye“Suğra's-suğra”veya tekâyîdü's-suğra's-suğrâ adıyla bilinen muhtasar metin üzerine yaptığı haşiyedir. Bu araştırmanın amacı, el-Bîlî'nin“Suğra's-suğra”metni üzerindeki haşiyesinin tahkiki ve detaylı tahlili ile tanıtılması ve incelenmesidir. Bu arada eserlerin müellifleri olan el-Bîlî ve es-Senûsî hakkında da bilgi vermektir. İnceleyeceğimiz el yazması eser, İmam Ahmed bin Musa bin Ahmed bin Muhammed, Ebû'l-Abbâs el-Bîlî el-Adevî (1213 H.) tarafından, İmam Muhammed bin Yûsuf bin Ömer bin Şuayb, Ebû Abdullah es-Sanüsi'nin (895 H.) Senûsî İ'tikadı adlı metnini özetleyen bir şerhtir. Bu şerh, İmam Ebû Mansûr al-Mâtürîdî'nin mezhebine göre itikadi meseleleri ele almaktadır. Bu yazma eserin inceleme ve tahkikinde tematik yaklaşım yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, metnin konusu ve ve içinde yer alan öğretiler üzerinde tahlil ve tenkid yöntemleri kullanılarak, metni doğrulama ve analiz etme sürecini takip edilmiş ve yazma nüshalar arasındaki farkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of footnotes, comments, and explanations has spread on the different works and texts in various specializations, from the beginning of the Mamluk era until the last century in the end of the Ottoman Empire. Among these footnotes is al-Biyli's comments on the brief text of the Sanusi (Sughra al-Sughra), what is known as the comments of Sughra al-Sughra in explaining theology and the basics of belief, according to the doctrine of the Ash'ari and Maturidi imams. The aim of this research is to verify the text of al-Biyli's Comments on the text of (Sughra al-Sughra) to Imam Al-Senussi, study its subject, and introduce Imams of al-Biyli and al-Senusi. The manuscript that we are about to study is a brief explanation by Imam Ahmad ibn Musa ibn Ahmad ibn Muhammad, Abu Abbas al-Biyli al-Adawi (1213.H) on a summary of the text of al-Senussi by Imam Muhammad ibn Yusuf ibn Omar ibn Shuaib, Abu Abdullah al-Senussi al-Hasani al-Tilmisani (895.H), which dealt with theological issues following the doctrine of Imam Abu Mansur al-Maturidi, the researcher followed in studying and verifying the text of manuscript the objective, analytical and criticism methodologies to verifying and studying the subject of the text of al-Biyli comments, and explaining the differences between the written copies.