Yeni medya ve bellek: Kent gençliği üzerine bir alan araştırması
New media and memory: A field study on metropol youth
- Tez No: 534801
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmada, yeni medya ve yeni medya teknolojilerinin bilgi kayıt ve depolama imkânları; yeni medya bellek olanaklarının kent gençliğinin bellek, hatırlama ve unutma dinamikleri bakımından getirdiği sonuçlar; var ise, bellek ve hatırlama yetilerini kullanmaları bakımından yarattığı sorun veya kısıtlamalar tespit edilmeye çalışılmaktadır. Böylece, yeni medya, bellek, yeni medya ve bellek ilişkisi ve yeni medya belleklerini kullanan yirmi kent genci üzerine yapılmış alan araştırması bu çalışmanın ana eksenlerini meydana getirmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde yeni medya, yeni medya depolaması, dijitalleştirme, bilgisayar mimarisi ve onun öğeleri olarak yazılım ve donanım ayrı başlıklar altında incelenmektedir. İkinci bölümde, belleğin ne olduğu, hangi bellek türlerini içerdiği ve nasıl işlem gördüğü ve hatırlama ve unutma mekanizmaları hakkında aydınlanmaya çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde, yeni medya ve bellek arasındaki ilişkinin ortaya koymak temel amaçtır. Bu anlamda, yeni medya ve bellek ilişkisinin nasıl değerlendirildiği serimlenmeye çalışılmaktadır. Dördüncü bölümde, yeni medyanın bir bellek mecrası yaratan ve sunan aplikasyonları olarak Facebook, Twitter, Instagram, Google, Youtube ve Wikipedia (Vikipedi) ayrı başlıklar altında ele alınmaktadır. Beşinci bölümde, kültürel düzleme göre belleğin gösterdiği işleyiş tarzı görülmeye çabalanmaktadır. Bunun için, ilk olarak Sözlü Kültür'de bellek, ikinci olarak Yazılı Kültür'de bellek ve üçüncü olarak da Dijital Kültür'de bellek çalışılmaktadır. Altıncı ve son bölümünde, yirmi kent genci üzerine yapılmış olan alan araştırmasının bulguları ortaya konmakta ve yorumlamaktadır. Yöneltilen sorularla elde edilen verilerle, kent gençlerinin yeni medya bellek olanakları kullanmalarının kendi bellek ve hatırlamaları bakımından yarattığı sonuçlar ve handikaplar görülmeye çalışılmaktadır. Sonuç bölümünde ise, yeni medya, bellek, yeni medya ve bellek ilişkisi ve yeni medya belleklerini kullanan kent gençlerinin bellek ve hatırlama durumu değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
In this work, we have tried to determine new media and information recording and storage facilities of new media technologies; the results that the new media memory facilities bring about the memory, remember and forgetting dynamics of metropol youth; if so, problems or restrictions that it creates from the point of view their use of memory and recall faculties. Thus, new media, memory, new media and memory relation and a field research that conducted on twenty kentitan youht who use new media memory are the main axes of this study. In the first section, new media storage, digitalization, computer architecture and software and hardware as its items are examined under separate headings. In the second section, we have tred to enlighten about what it is memory, which memory types it contains, and how it works and remembering and forgeting mechanisms. In the third section, the main objective is to expose the relationship between the new media and memory. In this sense, we have tried to demonstrate how is evaluated the relationship between new media and memory. In the fourth section, as applications that create and present a memory platform of the new media, Facebook, Twitter, Instagram, Google, Youtube ve Wikipedia (Vikipedi) are discussed under separate headings. In the fifth section, we have tried to determine the functioning mechanism of memory according to cultural platform. Therefore, firstly, the memory in Oral Culture, secondly, the memory in written culture and thirdly, the memory in Digital Culture is studied. In the sixth and last section, the findings of the field research that conducted on twenty metropol youth are revealed and interpreted. With the data obtained from the asked questions, we have tried to see the results and handicaps in terms of their memory and remembrances that created by kentitan youth's using of the new media memory facilities. In the section of the conclusion, new media, memory, new media and memory relation and the situation of memory and recall of metropol youth who using new media memory are evaluated.