Some problems on the geometry of calibrated manifolds
Kalibre edilmiş çok-katmanlılar geometrisinde bazıproblemler
  1. Tez No: 534824
  2. Yazar: EYÜP YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HURŞİT ÖNSİPER, DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde kalibrasyon adı verilen özel kapalı bir form ile donatılan Riemann manifoldlarının özel adıyla kalibre edilmis manifoldların geometrisi üzerine üç problem çalısılmıstır. ˙Ilk olarak, R6 içerisindeki yönlendirilmis 3-uzayların Grasmann manifoldu G_3(^6)'nın ve G_3(^6)'nın özel bir alt manifoldu olan ve C^3 = R^6 Calabi-Yau 3-manifoldu üzerindeki özel Lagrange kalibrasyonu tarafından belirlenen SLAG altmanifoldunun homoloji grupları hesaplanmıstır. Devamında, bu hesapların geometrik bir uygulaması da yapılmıstır. ˙Ikinci olarak yaptı˘gımız hesaplarla iliskili, yönlendirilmis kapalı manifoldların C^n içine özel Lagrange-serbest(sLag-serbest) olarak gömülebilmesi problemi incelenmistir. Son olarak, simplektik 8-manifoldların coğrafyası çalışılıp, Spin(7) yapısı olan simplektik 8-manifoldların varlığı hakkında belirli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study three problems on the geometry of calibrated manifolds, which are Riemannian manifolds equipped with a special closed differential form called a calibration. Firstly, we compute the homology of Grasmannian manifold of oriented 3-planes in R^6, namely G_3(^6), and its special submanifold called SLAG, the set of 3-planes in G_3(^6) determined by the special Lagrangian calibration on Calabi-Yau 3-fold C^3 = R^6. We make an immediate application of these computations. Secondly, we investigate a related problem on the embedding of oriented closed manifolds into Cn as special Lagrangian-free (sLag-free). Finally, we study the geography of symplectic 8-dimensional manifolds and obtain certain results on the existence of symplectic 8-manifolds with Spin(7)-structure.