Gayazulen'in Drosophila melanogaster antioksidan savunma sistemi ve lipit peroksidasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of guaiazulene on Drosophila melanogaster antioxidant defense system and lipid peroxidation
  1. Tez No: 534827
  2. Yazar: MÜNEVVER ŞAHİNKAYA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DIRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Gayazulen (Gyz) terpeninin Drosophila melanogaster'de antioksidan savunma sistemleri olan superoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzimlerine ve lipit peroksidasyon belirteci olan melondialdehit miktarına etkileri araştırılmıştır. Drosophila melanogaster türüne ait bireyler uygun koşullar altında çoğaltılmıştır. Daha sonra, dişi ve erkek bireyler olmak üzere ayrı ayrı 72 saat boyunca toplanılmıştır. Toplanan bireyler 100 mg/L, 200 mg/L, 400 mg/L, 800 mg/L Gyz içeren, Gyz eklenmeden oluşturulan kontrol grubu ve çözücünün etkisinin gözlenebilmesi için Dimetil Sülfoksit (DMSO) içeren besiyerlerine aktarılmıştır. Aktarılan bireyler 12., 24. ve 48. saatler sonunda besiyerlerinden uzaklaştırılmıştır. Sonuçta bu bireyler Gyz'in SOD, CAT enzimlerine ve lipit peroksidasyon belirteci olan MDA miktarına etkileri saat, doz ve cinsiyete bağlı olarak belirlenmesi için kullanılmıstır. Sonuç olarak, DMSO'nun tüm saat ve doz konsantrasyonlarında MDA miktarını artırarak lipit peroksidasyonuna sebep olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda DMSO'nun radikal özellik göstererek CAT miktarını artırdığı ancak SOD miktarını etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca Gyz'nin dozunun ya da maruz kalma süresinin artması ile SOD Miktarını ve tüm doz ve saaatlerde CAT miktarını düşürdüğü gözlenmiştir. Bu veriler, Gyz'nin antioksidan özellik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Gyz, maruz kalma süresinin artması ile MDA miktarını artırmıştır. Bu da Gyz'nin sürenin artmasına bağlı olarak lipit perosidasyonuna sebep olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Gayazulen (Gyz) terpene on superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzymes which are Drosophila melanogaster antioxidant defense system enzymes and the amount of malondialdehyde (MDA) which is a marker of lipid peroxidation was researched. Drosophila melanogasters were grown under appropriate conditions. Then, female and male individuals were collected separately for 72 hours. The collected individuals were transferred to media containing Dimethyl Sulfoxide (DMSO) in order to observe the effect of the solvent and the control group formed without adding GYZ, containing 100 mg / L, 200 mg / L, 400 mg / L, 800 mg / L Gyz. Transferred individuals were removed from the medium at 12th, 24th and 48th hours. As a result, these individuals were used to determine the effects of Gyz on SOD, CAT enzymes and the amount of MDA which is a marker of lipid peroxidation. As a result, DMSO was found to cause lipid peroxidation by increasing the amount of MDA in all hours and dose concentrations. At the same time, it has been determined that DMSO increases the amount of CAT by exhibiting radical properties but does not affect the amount of SOD. In addition, an increase in the dose or duration of exposure to Gyz has been observed to decrease the amount of SOD and CAT in all doses and hours. These data show that Gyz has antioxidant properties. Gyz increased the amount of MDA with increased exposure time. This has shown that Gyz causes lipid perosidation due to increased duration.