Kronik ürtikerli hastalarda fibromyalji sendromu
Fi̇bromyalgi̇a syndrome i̇n chroni̇c urti̇cari̇a pati̇ents
- Tez No: 534826
- Danışmanlar: UZMAN DR. DURU ONAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda kronik ürtikerli hastalarda fibromyalji sendromunun sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 100 kronik ürtikerli hasta ve 61 kontrol grubu hastasının katılımı ile gerçekleştirildi. Kronik ürtikerli hasta grubu ürtiker etyolojisine yönelik tetkik edildi ve hastalara otolog serum deri testi uygulandı. Kronik ürtikerli hastalar ve kontrol grubu hastaları fibromyalji sendromu açısından değerlendirildi, kriterleri sağlayan hastalar fibromyalji sendromu tanısı aldı. Bulgular: Kronik ürtikerli hastalarda fibromyalji sendromu görülme oranı (%23), kontrol grubuna (%1,6) göre anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi. Fibromyalji sendromu saptanan olguların tümü kadındı ve fibromyalji sendromu tanısı almayan olgulara göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak kadın cinsiyet öne çıkmaktaydı. Kronik ürtikerli hastaların %26'sında tiroid otoimmünitesi pozitif saptandı. Fibromyalji sendromu tanısı alan ve almayan olgular arasında tiroid otoimmünitesi ve otolog serum deri testi pozitifliği görülme sıklığı açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Kronik ürtikerli hastalarda fibromyalji sendromu görülme oranı, bu hastalığın toplumdaki sıklığına göre daha yüksektir. Bu nedenle kronik ürtikerli hastaların, hayat kalitesini oldukça düşüren bir hastalık olan fibromyalji sendromu açısından da değerlendirilmesini önermekteyiz. Bununla birlikte bu iki hastalığı etkin bir şekilde tedavi edebilmek amacıyla, patogenezdeki ortak noktaların ortaya çıkarılması açısından ileri çalışmaların gerekli olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background and Design: The aim of our study was to determine the frequency of fibromyalgia syndrome in chronic urticaria patients. Materials and Methods: The study was carried out with the participation of 100 chronic urticaria patients and 61 control group patients. Chronic urticaria patients were investigated for the etiology of urticaria and the autologous serum skin test was performed in those patients. Both the chronic urticaria patients and the controls were evaluated for fibromyalgia syndrome, and the patients fulfilling the diagnostic criteria were diagnosed to have fibromyalgia syndrome. Results: The frequency of fibromyalgia syndrome was significantly higher in chronic urticaria patients (23%), than in the control group (1.6%). All the patients, who were diagnosed with fibromyalgia syndrome, were female and the rate of female gender was significantly higher than in the group without fibromyalgia syndrome. Thyroid autoimmunity was positive in 26% of chronic urticaria patients. No significant difference was detected in the frequency of thyroid autoimmunity and autologous serum skin test positivity between the patients with and without fibromyalgia syndrome. Conclusion: The prevalence of fibromyalgia syndrome in chronic urticaria patients is higher than in the general population. Therefore, we suggest evaluation of chronic urticaria patients in terms of fibromyalgia syndrome which is a disease that decreases the quality of life considerably. Furthermore, in order to treat these two diseases effectively, future studies are necessary to determine the common points in the pathogenesis.