Kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyleri ve davranış durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular diseases risk factors knowledge levels and behavioral conditions
  1. Tez No: 534846
  2. Yazar: MERVE EZGİ ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) bütün dünyada en başta gelen mortalite ve morbidite sebeplerindendir. KVH'ın oluşmasına neden olabilecek risk faktörlerinin kontrol altına alınmasıyla kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığı azaltılabilmektedir. Bu nedenle yaşam tarzı ve davranışlarını değiştirmek birinci basamak koruyucu hekimlik uygulamalarında önemlidir, toplumu bilgilendirmek önceliklidir. Bu çalışmada hastalarımızın KVH risk faktörleri bilgi düzeyleri ve davranış durumlarının değerlendirilmesi amaçlandi. Gereç ve Yöntem: İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Obezite Polikliniklerine başvuran, gönüllülük onamı alınmış 212 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmamız tanımlayıcı,kesitsel bir çalışmadır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını sorgulayan bir anket formu ve kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyi (KARRİF-BD) ölçeği kullanıldı. Erişkinlere yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Antropometrik ölçümler birinci araştırmacı tarafından yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases (CVD) are the leading causes of mortality and morbidity worldwide. By controlling the risk factors that may cause CVD, the incidence of cardiovascular diseases can be reduced. Therefore, changing lifestyle and behaviors is important in primary care and preventive medicine practices. The aim of this study was to evaluate the knowledge and behavioral status of CVD risk factors in our patients. Material-Methods: 212 patients who were admitted to the Family Medicine and Obesity Outpatient Clinics of Tepecik Training and Research Hospital, Izmir Health Sciences University were included in the study. Our study is a descriptive, cross-sectional study. A questionnaire that questions the sociodemographic characteristics, healthy lifestyle behaviors of the participants and the level of knowledge of the cardiovascular disease risk factors (CARRIF-BD) scale were used. It was applied to the adults by face to face interview method. Anthropometric measurements were performed by the first researcher.