Design and development of a spatial interface toolkit using mixed reality technologies for autistic people with sensory processing disorder
Duyusal işleme bozukluğu olan otistik bireyler için karma gerçeklik teknolojilerini kullanan mekansal arayüz araç takımı tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 534854
  2. Yazar: BEGÜM MORALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN FİGEN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, karma gerçeklik teknolojisi ile mekansal arayüz tasarım ve geliştirmesini ele almaktadır. Bu arayüz sayesinde otizm spektrum bozukluğu olan insanların içinde bulundukları ortamları kişiselleştirmeleri ve bu mekanlarla etkileşim kurabilmeleri amaçlanmakta ve böylelikle günlük yaşamlarını iyileştirmeleri hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında otistikleri desteklemeye yönelik çeşitli platformlarda geliştirilmiş uygulamalar, arayüz tasarımları ve etkileşim yöntemlerine bakılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda“My Ho Me”adlı açık kod kaynaklı mekansal arayüz araç takımı, duyusal işleme bozukluğu olan otistik bireylere yönelik karma gerçeklik uygulamalarına entegre edilmek üzere önerilmiştir ve otizmli kişiler için mekansal arayüz tasarlama ve geliştirme konusunun geleceği tartışılmıştır. Bu mekansal arayüz araç takımıyla dünyanın her tarafındaki otizm uygulama geliştiricilerinin hazır temel bir taslağa erişebilmeleri ve karma gerçeklikte otistiklere uygulama geliştirmeye hızlıca başlayabilmeleri öngörülmektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre Hololens gibi giyilebilir cihazların otistikler tarafından kullanılabileceği görülmekte ve duyusal işleme bozukluğu olan otistikler için tasarlanmış olan mekansal arayüzün ümit verici olduğu görülmektedir. Değerlendirme sürecinde belirlenen eksik özellikler olmasına rağmen, bu çalışma gelecekteki çalışmalar için bir kılavuz olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study explores spatial interface design and development for Mixed Reality, to help autistic people with sensory difficulties by making the spaces customizable and interactive to improve their daily lives. In the scope of the study, along with the various resources on Autism Spectrum Disorder (ASD), and MR technology, existing interface designs of applications for autistic people are examined. After the examination, the results are compared, and the spatial interface design is proposed accordingly. A prototype of the interface is tested on 12 autistic kids between the ages 6-16 to observe their reactions to the HoloLens device. The initial results are shared in this study, and the future of spatial interface design and development for autistic people is discussed further. In the end, an open-source spatial interface toolkit named“My Ho Me”is proposed to be implemented into the MR applications that assist autistic people with sensory difficulties.