Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında yaban hayvanı üretimi üzerine incelemeler
Investigations on the production of wild animals in Kahramanmaraş forest region directorate
- Tez No: 534873
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında bulunan bu çalışmada üretim istasyonlarında yaban hayvanlarının üretimi ve doğaya bırakılması üzerine incelemeler yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada Bölge Müdürlüğü sınırlarında yer alan üretim istasyonlarının kurulması, üretim teknikleri, çalışma düzeni, karşılaşılan problemler, problemlerin çözümü için yapılacak uygulamalar ve alınacak tedbirler gibi konular hakkında genel bilgiler verilmiştir. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında kurulmuş olan Yaban Hayvanı Üretim İstasyonları hakkında ayrıntılı bir inceleme ve araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda Bölge Müdürlüğü sınırlarında Kahramanmaraş Kınalı Keklik Üretim İstasyonu, Gaziantep Erikçe Kınalı Keklik Üretim İstasyonu ve Hatay Dağ Ceylanı Üretim İstasyonu olmak üzere 3 üretim istasyonu yer almaktadır. Bu İstasyonlarda üretimi yapılan av ve yaban hayvanlarının üretimi gerçekleştirildikten sonra yerleştirme sahalarında doğaya yerleştirilmektedir. Yapılan bu çalışmada yukarıda belirtilen üretim istasyonlarının tanıtımı, eksiklikleri ve problemleri ortaya konmuştur. Çözüm önerileri verilmiştir. Üretim istasyonlarında üretilen hayvanlarla, av ve yaban hayatı üzerindeki baskının azaltılması ve avcıları avlak sistemine yönlendirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which is located in the borders of Kahramanmaraş Forestry Regional Directorate, examined the production of wild animals in the production stations and their release to nature. In this study, general information is given about the establishment of production stations located at the boundaries of the Regional Directorate, production techniques, working order, problems encountered, applications to be taken for the solution of problems and measures to be taken. A detailed investigation and research has been conducted on Wild Animal Production Stations established in the borders of Kahramanmaraş Regional Directorate of Forestry. In this context, there are three production stations at the borders of the Regional Directorate, namely Kahramanmaraş Chukar Partridge Production Station, Gaziantep Erikçe Chukar Partridge Production Station and Hatay Mountain Gazelle Production Station. After the production of hunting and wild animals produced in these stations, they are placed in the nature in the settlement areas. In this study, introduction, deficiencies and problems of the above mentioned production stations have been revealed. Solution suggestions are given. It is aimed to reduce the pressure on hunting and wildlife with the animals produced at the production stations and to direct the hunters to the hunting system