Zeytinde iyi tarım uygulaması yapan üreticilerin yetiştiriciliğe karşı eğilimlerinin araştırılması
Survey on production trends of olive farmers practicing good agriculture
- Tez No: 534887
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Marmara Bölgesinde iyi tarım uygulaması (İTU)' ile zeytin üretimi yapan Balıkesir, Bursa ve Tekirdağ illerine bağlı 5 ilçede ve yaklaşık 3.997 da alanda üretim yapan toplam 63 üreticiye anket çalışması yapılarak yürütülmüştür. İTU sertifikasına sahip zeytin üreticilerin %71,4'ü Gemlik ve % 28,6'sı Ayvalık zeytini üretmektedirler. Sözleşme imzalamış bireysel üreticilere anket formları zeytin hasadının yapıldığı Kasım 2017'de verilmiştir. Üreticiler anket sorularını cevaplarken yanlarında bekleyerek olası yanlış anlaşmalar önlenmeye çalışılmış ve ihtiyaç durumunda soruların amacı izah edilmiştir. Elde edilen veriler öncelikle bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Daha sonra istatistik analizler için uygun formata getirilen veriler, SPSS istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde ortalamalar ve yüzde hesapları gibi basit istatistiksel yöntemlerle, frekans dağılımlarından, tablo ve grafik gösterimlerinden de yararlanılmıştır. İTU şeklinde zeytin üretim yapan işletmeler genelde 60-65 da büyüklüğündeki bahçelerden oluşmakta ve zeytin üreticilerinin yaş ortalaması 58,7'dir. Üreticiler ortalama olarak 39 yıldır zeytin üretimi yapmakta ve İTU deneyimleri ortalama 2,4 yıldır. Yetiştiricilerin karşılaştığı en büyük sorun Verticillium solgunluğu hastalığıdır. Ayrıca, bazı yıllar zeytin sineği üreticiler için büyük problem oluşturmaktadır. İTU şeklinde yetiştirilen zeytin ve zeytinyağı fiyatlarında belirgin bir fiyat farkının olmaması, üretimin cazipliğini azaltmaktadır. Ayrıca, İTU'la yetiştirilen zeytinlerde düzenli fiyat politikasının olamaması nedeniyle, zeytinler iç piyasada geleneksel olarak üretilen ürün fiyatıyla pazarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by conducting a questionnaire survey to 63 farmers who use good agricultural practices (GAP) to produce olive in five towns belong to Balıkesir, Bursa and Tekirdag provinces in the Marmara Region. The olive producers with GAP certificate produce Gemlik 71.4% of and 28.6% Ayvalık olives. Survey forms for individual contractors who have signed contracts are given in November 2017, when the olive harvest was made. In order to avoid potential misunderstandings, farmers were filled questionnaires along with our presence and explained the purpose of the questions in case of necessity. The obtained data were transferred to the computer environment first. Then, properly formed data for statistical analysis were evaluated using SPSS statistical program. In the analysis of the obtained data, simple statistical methods such as averages and percentage calculations, frequency distributions, table and graphical representations were also used. Farm establishments producing olive oil with GAP are generally 6.0-6.5 hectares in size and the average age of olive producers is 58.7. The producers have been producing olives for an average of 39 years and their average experience is 2.4 years. The biggest problem faced by growers is Verticillium wilting. And also, olive fly has been a major problem for olive growers in some years. The lack of a price differences in olive and olive oils produced through GAP or conventionally reduces the attraction of production. Moreover, because of the lack of price policy in olives grown with GAP, olives are marketed with conventionally produced ones in an equal conditions in the domestic market.