Bazı ceviz genotiplerinin seleksiyon 2 aşamasında verim ve kalite performanslarının belirlenmesi
Determination of the yield and quality performance of some nuts genotips on selection 2
- Tez No: 534888
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, daha önceden, verim ve kalite değerleri bakımından seleksiyon 1 aşamasında ümitvar olarak seçilen ceviz genotiplerinin 'Maraş-10, Maraş-12, S-1/1, TC, Bayrak' seleksiyon 2 aşamasındaki bitkisel ve kalite (pomolojik) özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ceviz genotipleri üzerinde yürütülen pomolojik analizler sonucunda; kabuklu meyve ağırlıklarının Maraş-12 (8.88 g), Maraş-10 (14.67 g), Bayrak (14.71 g), TC (16.56 g), S-1/1 (20.37 g), meyve iç ağırlıklarının Maraş-12 (5.41 g), S-1/1 (7.83 g), Maraş-10 (7.86 g), Bayrak (7.87 g), TC (8.48 g), iç oranlarının S-1/1 (%38.43), TC (%51.20), Bayrak (%53.50), Maraş-10 (%53.57), Maraş-12 (%60.92) olduğu belirlenmiştir. Meyve kabuk kalınlıklarının Maraş-12 (1.08 mm), Maraş-10 (1.21 mm), Bayrak (1.56 mm), S-1/1 (1.56 mm), TC (1.63 mm) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ceviz genotiplerinin, meyve kabuk renginin Bayrak, S-1/1 ve Maraş-12 genotiplerinde 'Açık', Maraş-10 ve TC genotiplerinde 'Orta', kabuk pürüzlülüğünün Maraş-12 ve S-1/1 genotipinde 'Düz', Maraş-10 ve TC genotiplerinde 'Orta' ve Bayrak genotipinde 'Pürüzlü', kabuk kırılma kolaylığının Maraş-12 genotipinde 'Kolay', Maraş-10, TC, Bayrak ve S-1/1 genotiplerinde 'Orta', iç meyve damarlanma durumunun ise bütün genotiplerde 'Az damarlı' olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, The aim of this study is to determine the peatological properties of some walnut genotypes 'Maraş-10, Maraş-12, S-1/1, TC, Bayrak' which are selected as hopeful in the selection stage 1, in terms of yield and quality values. As a result of pomological analysis on walnut genotypes; nut weights Maraş-12 (8.88 g), Maraş-10 (14.67 g), Bayrak (14.71 g), TC (16.56 g), S-1/1 (20.37 g), kernel weight Maraş-12 (5.41 g), S-1/1 (7.83 g), Maraş-10 (7.86 g), Bayrak (7.87 g), TC (8.48 g) productivities S-1/1 (%38.43), TC (%51.20), Bayrak (%53.50), Maraş-10 (%53.57) and Maraş-12 (%60.92) were determined. The shell of thickness was determined as Maraş-12 (1.08 mm), Maraş-10 (1.21 mm), Bayrak (1.56 mm), S-1/1 (1.56 mm), TC (1.63 mm). In addition, walnut genotypes, shell color, S-1/1 and Maras-12 genotypes 'Light', 'Medium' in Maras-10 and TC genotypes; the shell roughness Maras-12 and S-1/1 genotype 'Flat', Maras -10 and TC genotypes 'Middle' and and the Bayrak genotype 'Rough'; the shell breaking ease of the Maras-12 genotype 'Easy', Maras-10, TC, Bayrak and S-1/1 genotypes 'Medium', the whole of the kernel nut vascularity status genotypes were determined to be 'Low vein'.