Türk inşaat sektöründe ücret ve performans bileşenleri ve ücrette adalet algısı
Wage and performance components in the Turkish construction sector and perception of justice on wages
  1. Tez No: 534898
  2. Yazar: SERKAN AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ORAL, DOÇ. DR. MUSTAFA ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsan kaynağı, emek-yoğun üretimlerden biri olan proje tipi üretimler için anahtar kaynakların başında gelmektedir. İnsan gücünün motivasyonunun ve verimliliğinin sağlanması proje başarısı açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı; Türk inşaat sektöründe faaliyet gösteren teknik elemanların motivasyonunu ve verimliliğini arttırabilecek bir ücretlendirme sistemi oluşturulabilmesi için ücretlerine etki eden faktörlerin analiz edilmesidir. Çalışma sonuçları kişinin demografik özelliklerinin ve şirket/proje özelliklerinin teknik elemanların ücretlerinde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca çalışanların mevcut ücret sistemlerinden dolayı örgütsel adalet algılarının düşük olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonucunda ücret ve performans bileşenleri belirlenmiş ve hem sektörel, hem de akademik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human resource is one of the key sources for project-type productions which is the one of the labor-intensive productions. Achieving the motivation and efficiency of manpower is very important in terms of project success. The purpose of this study is; to analyze the factors affecting the wages in order to create a compensation system that can increase the motivation and efficiency of the technical staff working in the Turkish construction sector. The results of the study has shown that both the demographic characteristics of the employee and the company/project features are effective on the wages of technical staff. In addition, it has been determined that the organizational justice perceptions of the employees are low due to the existing wage systems within the industry. Wage and performance components have also been determined by the findings of the study and both sectoral and academic recommendations are presented.