Uluslararası pazarlara giriş stratejileri: Kazakistan'da pazarlamayı etkileyen çevresel faktörler ve Kazakistan pazarında Türk inşaat firma örnekleri
Entry strategies into international markets: Environmental effects of marketing in Kazakhstan and Turkish civil firm examples in Kazakhstan market
- Tez No: 580246
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN NAZAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kazakistan Türkiye'nin yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sektöründe faaliyet gösterdiği en önemli ülkelerden birisidir. Bu ülke petrol ve doğal gaz kaynakları açısından eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ülkeleri arasında Rusya'nın ardından ikinci sırada yer almakta ve bu özelliğiyle de Dünya enerji pazarında güçlü bir aktör konumundadır. Aynı şekilde kişi başına düşen milli geliri ve ücret düzeyi de göreli olarak yüksektir. Buna karşın petrol fiyatlarında yaşanan düşüş Kazakistan'ı da olumsuz etkilemektedir. Ancak, Kazakistan'da uygulanan ekonomik politikalarla ülkenin farklı sektörlerde gelişiminin sağlanması öngörülmektedir. Bakir bir ülke olan Kazakistan'da özellikle altyapı projelerine büyük önem verilmektedir. Bu ekonomik yapılanma Türk inşaat firmalarının risklerini azalttığı gibi, onlara önümüzdeki dönemlerde yeni fırsatlar da sağlayacaktır. Türkiye-Kazakistan arasında yaşanan olumlu siyasi atmosferde Türk inşaat firmalarını bu ülkede yatırım yapmaya cesaretlendirmektedir. Yurtdışı Türk inşaat sektörünün yakın coğrafyada karşılaşabileceği siyasi ve ekonomik riskin en az ve ekonomik potansiyelin en yüksek olduğu alan/ülke Kazakistan'dır. Bu nedenle Kazakistan'daki Türk inşaat firmalarının irdeleneceği bu çalışma tez konusu olarak çalışmaya değer bulunmuştur. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde mevcut literatür çerçevesinde pazarlama ve uluslararası pazarlama kavramları, pazarlama anlayışının gelişimi, uluslararası pazarlamayı etkileyen çevresel faktörler teorik bir yaklaşımla ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Kazakistan'daki pazarlama çevresi ve özellikle de Kazak pazarına giriş yapan Türk inşaat firmalarının pazara giriş stratejilerine teorik altyapı oluşturması açısından uluslararası pazarlara giriş stratejileri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu bölümde inşaat sektörünün uluslararasılaşması ve uluslararası pazarlara giriş stratejilerine vurgu yapılmıştır. Tezin üçüncü bölümü yine mevcut literatür çerçevesinde Türk inşaat sektörünün Dünya inşaat sektörü içindeki yerine ayrılmıştır. Bu bölümde Türkiye'de müteahhitlik faaliyetlerinin gelişimi ve gelişim aşamaları, Türk inşaat sektörünün küresel inşaat sektörüne entegrasyonu, sorunları ve geleceği kapsamlı bir şekilde irdelenmiştir. Ayrıca Türk inşaat sektörünün Kuzey Afrika ülkelerinde başlayan yurtdışı müteahhitlik faaliyetlerinin 1990'lı yıllardan sora dağılan SSCB ülkelerine kaydığı ve yakın yıllarda ise Orta-Doğu pazarına odaklandığı ortaya konulmuştur. Tezin dördüncü bölümünde Kazakistan'ın uluslararası pazarlamayı etkileyen çevresel faktörleri değerlendirilmiştir. Kazakistan Eski SSCB'nin Rusya'dan sonra en önemli petrol üreticisi ülkesidir ve bağımsızlığını kazandıktan sonra da petrol üretimi ve ihracatına önem vermektedir. Petrol fiyatlarının yüksek olduğu 2011-2014 yılları arasında Kazakistan'ın milli geliri 250 milyar dolara yaklaşmış, bu gelir Kazakistan'ı yatırım yapılması açısından avantajlı bir ülke konumuna getirmiştir. Kazakistan yönetimi de yabancı yatırımı desteklemek amacıyla pek çok yasayı devreye sokmuştur. Son yıllarda petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeye rağmen Kazakistan yönetimi ülkedeki özellikle altyapı yatırımlarında kararlılığını göstermektedirler. Bu kararlılık ülkeyi özellikle inşaat firmaları için cazip bir ülke haline getirmektedir. Tezin beşinci ve son bölümünde Kazakistan'da faaliyet gösteren Türk inşaat firmalarının Kazak pazarına giriş yılları, giriş stratejileri, avantajları ve sorunları ele alınmıştır. Bu kapsamda Türk inşaat firmalarının Kazakistan'da 1990'lı yıllardan sonra faaliyette bulunmaya başladıkları, başlangıçta daha çok şube açarak Kazak pazarına giren Türk firmalarının günümüzde daha çok yerli ve yabancı firmalarla konsorsiyum kurarak faaliyetlerine devam ettikleri ve daha çok anahtar teslim proje ürettikleri ortaya konulmuştur. Kazak inşaat pazarının ülkedeki ekonomik dalgalanmalara karşın gelecek vaat ettiği de bu çerçevede değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan is one of the most important countries that Turkey's international civil & construction engineering sector invested in. With its riches in crude oil and natural gas, Kazakhstan comes in second place behind Russia among old Soviet Union countries. Thus, country holds a very important place in world energy sector as strong actor. Therefore, national income per capita and wages are high. Yet, changes in the oil prices affect Kazakhstan drastically. Such a country Kazakhstan is that so untouched; civil engineering holds a great importance nowadays. This economic structure of civil engineering lowers the risk and gives new opportunities to Turkish civil construction companies. Positive political moves between Turkey and Kazakhstan encourages new companies to invest more. Kazakhstan is the lowest risk and highest gain geographical region for the international Turkish construction sector. Therefore, Turkish construction companies operating in Kazakhstan is worth researching as a thesis subject. Thesis contains five main topic. In first topic, international marketing concept, development of marketing notion and environmentally affecting factors of international marketing discussed theoretically. Second part of the thesis, explains the Kazakhstan marketing area, with emphasis on the Turkish companies' entrance strategies to international market to make a fundamental approach theoretically. In this part, internationalization of civil sector and international market entry strategies discussed. Third part of the thesis approaches the Turkish civil sector in global within the current literature. Turkish contractor activities, development of activities, stages of development, integration of Turkish civil sector into global sector with its problems and future discussed. In this part, Turkish civil sectors' first activities in North Africa, shift to Soviet Union which disbanded in 1990 and focus on Middle East market discussed. Fourth part of the thesis focus on environmental factors affecting Kazakhstan international marketing. Kazakhstan is one of the most important crude oil exporter after Russia in old Soviet Union and after its independence; emphasis on production and export of oil is increased. Kazakhstan's national income is almost 250 billion dollar when the oil prices are high between years 2011-2014. This income put Kazakhstan in an advantageous place for the investors. To encourage foreign investment, Kazakhstan government put in motion lots of laws for the continuation of the investment flow. Despite with decrease in oil pricing in recent years, Kazakhstan government's actions shows the stability on the infrastructure projects. This stability makes Kazakhstan attractive for the civil construction companies. In the fifth and the last part, Turkish civil companies' entries into Kazakhstan, strategies, advantages and problems discussed. In this subject we see that the civil companies has entered in Kazakhstan with many branches starting in 1990s then forming mergers and consortiums with Kazakh foreign and local companies in recent years working in mostly turnkey projects. In this context, Kazakh civil markets promise discussed even though the fluctuation of the country's economy.