Lise öğretmenlerinin duygusal emek davranışı ile öznel iyi oluş düzeyleri ve aralarındaki ilişkilerin incelenmesi: Kastamonu ili örneği
The level of secondary teachers' emotional labor and subjective well being and the relationship between them: Kastamonu case study
- Tez No: 534914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı lisede görev yapmakta olan öğretmenlerin duygusal emek davranışı ile öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. İlişkisel tarama modelindeki bu araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Kastamonu il merkezinde görev yapan 680 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evreni oluşturan öğretmenlerin sayısı ulaşılabilir büyüklükte olduğu düşünülmüştür. Dolayısıyla çalışma evreninden örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Bu nedenle araştırma tam sayım evren çalışması niteliğindedir. Araştırmanın verilerini toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Emek Ölçeği, Öznel İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır.Toplanan veriler SPSS 17 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ortalama, standar sapma, tek yönlü MONOVA, regresyon analizinden yararlanılmış ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı analizleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır. Araştırma sonucunda kadın öğretmenlerin en çok yüzeysel rol yapma davranışı sergilerken, en az düzeyde samimi davranış sergilediği bulunurken; erkek öğretmenlerin ise en çok samimi davranış, en az düzeyde yüzeysel rol yapma davranışı sergiledikleri bulunmuştur. Öğretmenlerin duygusal emek davranışları ve öznel iyi oluş düzeyleri ile bağımsız değşkenler arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Kadın öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyi erkek öğretmenlerin öznel iyi oluş düzeyinden yüksektir. Öğretmenlerin duygusal emekleri ile öznel iyi oluş düzeyleri arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to show the relationship between emotional labor behavior and subjective well-being of high school teachers. Quantitative research method was used in this research in the relational screening model. The study's universe constitutes 680 teachers working in Kastamonu city center. The number of teachers who constituted the study universe of the study was thought to be large enough. Hence, no attempt has been made to take a sample from the working universe. Therefore, the research is a full-time universe study. Personal Information Form, Emotional Labor Scale, Subjective Well-Being Scale were used to collect the data of the study. The collected data were analyzed by SPSS 17 packet program. In the analysis of the data, mean, standart deviation one way MANOVA, regression analysis were used and Pearson Correlation Coefficient technique was used. The results obtained are discussed in the context of the relevant literature. According to study findings, it was found that female teachers exhibited the most surface acting and the least genuine acting while the male teachers exhibited the most genuine acting and the least surface acting. It was found that there is no significant difference between the teachers' emotional labor, subjective well being and independent variables. The subjective well-being of female teachers was found to be higher than the subjective well-being of male teachers. It was found that there is a significant positive correlation at the low level between teachers' emotional labor and subjective well-being.