Nefret söylemi bağlamında Türk basınındaki Suriyeli mülteci haberlerinin eleştirel söylem çözümlemesi
  1. Tez No: 534938
  2. Yazar: ZEYNEP GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL KOCABAY ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Medya organları tarafından halka aktarılan haberler ideolojik süzgeçten geçirilerek, farklı bakış açılarıyla servis edilmektedir. Haberde kullanılan dil, cümleler, başlık ve fotoğrafların seçimi belirli bir amaç doğrultusunda yapılmakta ve bu doğrultuda bir kamuoyu oluşturulmak istenmektedir. Toplumun bütünün etkileyen olaylar farklı zaman dilimlerinde çeşitli medya gruplarında değiştirilmiş gerçeklik ile sunulmaktadır. Bu çalışmada Suriye'de 2011 yılında başlayan İç Savaş sonrası Türkiye'ye göç eden milyonlarca Suriyeli mültecinin Türk basınında nasıl temsil edildiğine odaklanılmaktadır. Çalışmada Teun Van Dijk'in söylem çözümlemesi yöntemi kullanılarak 2016 Eylül-Aralık tarihleri arasında Cumhuriyet, Hürriyet ve Yeni Şafak gazetelerinde çıkan Suriyeli mülteci haberlerinin nefret söylemi bağlamında incelemesi yapılmaktadır. Çalışmanın sonunda ideolojik farklılıkların haber metinlerinin inşasındaki rolü aydınlatılarak medya organlarının gerçeği yayınlayış biçimleri analiz edilmiştir. Bu analizle farklı medya organlarının farklı ideolojik süzgeçlerden geçirerek haberdeki gerçekleri yeniden ürettikleri görülmüş ve yayın politikalarını bu doğrultuda sürdürdükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The news being presenting by media outlets to the public are passed through ideological filters and being served with different perspectives. The usage of language, photos and titles are serving a purpose for an objective and shaping public view. Events affecting entire society are represented in varied media groups, in different time periods with modified reality. This study focuses on the representation type of Syrian refugees, in Turkish media, who migrated to Turkey since the beginning of the Syria war. In this study news collected from Cumhuriyet, Hürriyet and Yeni Şafak, between 2016 September and December are analyzed with Van Dijk's critical discourse analysis methods in the context of hate speech. At the end of the work, the role of ideological differences in the construction of news texts is clarified and the way of the media organs publishing the truth has been analyzed.In this analysis, it has been seen that different media organs have used different ideological filters to regenerate the facts in the news, and they are maintaining their boradcasting politics in this direction.