Emeklilik fonları ile makroekonomik faktörlerin karşılıklı etkileşiminin Türkiye ve seçilmiş ülkelerle analizi
Mutual interaction analysis of pension funds on macroeconomic factors in Turkey and selected countries
- Tez No: 534937
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, bir dizi makroekonomik değişkenin, emeklilik yatırım fonları üzerinde yarattığı dinamik etkilerin belirlenmesi ve emeklilik yatırım fonlarının bu veriler üzerine duyarlılıklarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu amaca ulaşabilmek için E-views7 programında, Regresyon Analizi, Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF) ve VAR Modeli yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bu analiz Ocak 2005 – Aralık 2016 dönemi verileri kullanılarak başta Türkiye olmak üzere seçilmiş Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika ülkelerini kapsamaktadır. Analizde ülke bazında kullanılan değişkenler emeklilik yatırım fonu, borsa endeksi, döviz sepet kuru, enflasyon ve faiz oranı rakamlarıdır. Bu analizde, öncelikle emeklilik yatırım fonları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki regresyon analizi yöntemiyle en küçük kareler metoduyla açıklanmıştır. İkinci olarak VAR metodu; EYF, borsa endeksi, döviz sepeti, enflasyon ve faiz oranı arasındaki nedenselliği Granger yöntemiyle test etmek ve emeklilik yatırım fonlarına verilen ani şokun diğer değişkenleri ne yönde etkileyeceğini görmek amacıyla kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen ampirik bulgular beklentilere paralel olarak Türkiye ve analiz edilen diğer ülkelerde emeklilik yatırım fonu ile borsa endeksi arasında güçlü bir ilişkinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Türkiye'de nedensellik analizi sonucuna göre emeklilik yatırım fonu ve faiz oranı arasında da güçlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contains a range of macroeconomic variebles determining the dynamicc effects on pension funds of investment and susceptibility of these datas. To achieve this goal the method of Augment Dickey-Fuller test on E-views 7 programme and VAR model has been used. Analysis involves the datas from January 2005 to December 2016 primarily in Turkey and Europe, Asia and North America variables used in this study differs from country to country and contains the pension fund of investment, share indices, currency basket, inflation and rate of interest. In this analysis, firstly the relationship between pension funds of investment and macroeconomic factors will be explained by using regression analysis and ordinary least squares method. Secondly, VAR model has been used in order to test the casuality between the EYF, share indices, currency basket, inflation and rate of interest by Granger method and see how the sudden shock on pension fund of investment affects the other variables. Parallel to expectations empirical evidences which are obtained in this study has revealed that there is a strong bond between pension fund of investment and share indices in Turkey and other analyzed countries. According to the result of casuality analysis it is determined that there is also a strong bond between pension fund of investment and rate of interest in Turkey.