Sürü çember hareketi yaklaşımı ile yatırımcı psikolojisi analizi
Investor psychology analysis by herd cycle movement approach
  1. Tez No: 534942
  2. Yazar: ŞABAN ONUR VİGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geleneksel finans teorilerinde insan rasyonel bir öğe olarak öngörülürken modern finans teorilerinde insanın irrasyonel olduğu kabul edilmektedir.“Davranışsal Finans Teorisi”yatırımcıların irrasyonel kararlar vermesine sosyal çevrenin ve davranışların etki ettiğini açıklamaktadır. Bu tezde ilk defa literatüre sunulan“Sürü Çember Hareketi Yaklaşımı”ile yatırımcıların bakış açısıyla yatırım kararlarını etkileyen davranışların kendi içlerinde ilişkileri incelenmiş olup, davranışsal finansın gelişimine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Araştırmanın datasını oluşturan kitle olarak Borsa İstanbul ve New York Borsasında brokerlik yapan finansçılar üzerinde anket uygulaması yapılmıştır ve gelen cevaplar neticesinde“Aşırı Güven”davranışı sergileyen bir kitle olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları arasında; yatırımlarında zihinsel muhasebe gücünü kullanan yatırımcıların kendilerine daha hakim olabildikleri, bilgisel yanılma ile kontrol yanılması arasında pozitif bir etkileşimin olduğu, sürü hareketine uyan yatırımcıların aşırı iyimserlik göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In traditional finance theories, human beings are considered rational, while Modern Finance Theories are considered irrational. The“Behavioral Finance Theory”explains that the social environment and behavior affect investors ' making irrational decisions. In this thesis, the relationship between the“Herd Circle Movement Approach”presented to the literature for the first time and the behaviors affecting investors ' investment decisions from the perspective of the investors was examined. It is aimed to contribute to the development of behavioral finance. Data of the research as constituting the mass of financiers engaged in brokerage houses on the Istanbul Stock Exchange and the New York Stock Exchange reviewed the application and the survey responses as a result of“over-confidence”has been determined to be exhibiting the behavior of a mass. Among the findings of the study, it was determined that investors using the mental accounting power in their investments could be more dominant to them and that there was a positive interaction between illusion of knowledge and illusion of control and investors who were aware of the herd movement did not show excessive optimism.