Özel kesim ve kamu kesimi kurum yönetiminde yönetici ve çalışan ilişkilerinin incelenmesine yönelik bir deneme
Private sector and public sector institutions in the management of a trial for the manager and the employee relations consumer spending behavior
- Tez No: 534941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN LEVENT KORAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hizmet Tasarımı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küreselleşme ile birlikte, ülkeler birbirlerini etkilemektedir. Dünyanın bir bölgesinde ortaya çıkan bir düşünce, kısa zamanda tüm dünyaya yayılmakta ve etkisini göstermektedir. Geleneksel kamu yönetimi anlayışının problemler üretip, kamu yönetimindeki problemleri çözümleyememesi; mevcut paradigmanın değişmesini zorunlu kılmıştır. Yeni Kamu Yönetimi anlayışı, yeni yönetim paradigmasını temsil etmektedir. Bu anlayış devletin etkinlik, verimlilik, katılımcılık, şeffaflık, esneklik, hesap verebilirlik, stratejik yönetim gibi ilkeler çerçevesinde, kamu yönetimi sistemlerinin yeniden yapılandırılmasını ifade etmektedir. Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı, Yeni Kamu Yönetimi anlayışından etkilenen ve bu ilkelerinden yola çıkılarak hazırlanan bir tasarıdır. Tasarı kapsamlı bir reformu hedeflemektedir. Çalışma 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel hatlarıyla Geleneksel Kamu Yönetimi Anlayışı, Reform ve Paradigmaları, Yeni Kamu Yönetimi'nin ortaya çıkışı, özellikleri, teorik unsurları ve bu geçişin nedenleri incelenmiştir. İkinci bölümde daha çok Yeni Kamu Yönetimi Kültürü üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Yeni Kamu Yönetim Anlayışına yönelik, Kamu Yöneticilerinin tutum ve algılarını belirlemeye ilişkin alan araştırmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world countries tend to be affected by each other through the globalization process. Any idea or phenomenon overspreads in a short time all over the world. Since the traditional public administration approaches cannot solve some main problems, the current paradigms has to be changed. New Public administration approach also represents the new management paradigm. Such a paradigm means restructuring the public management systems in line of efficiency, productivity, participation, transparency, elasticity and being accounted of state administration. Main Public Management government bill is affected by the new public management approach in its preparation process. This government bill targets an extensive reform plan. Our thesis study comprise of three main sections. In the first part, the Traditional Public Management Approach is examined through its reform proposals and paradigms. Further, the base of new Public management approach is associated with the Traditional approach in a theoretical sense and properties. The second part discusses more the New Public Management approach in a cultural sense. The third part interests in a field study that focuses on both New Public Management Approach and the attitudes and perceptions of Public Managers.