Father-son interaction and construction of idealized masculinities in Turkey
Türkiyede baba oğul ilişkisi ve idealize edilmiş maskülinitelerin inşaası
  1. Tez No: 534987
  2. Yazar: RUMEYSA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYLAN TOKLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çeşitli maskülinite tiplerinin oluşumu, toplumsal cinsiyet çalışmalarında diğer konulara nazaran daha yeni bir alandır. Hegemonik maskülinitenin özellikleri, değişken dinamiklere sahip olması sebebiyle analiz ihtiyacı asla bitmeyen cinsiyet ilişkileri konseptinde, çoğunlukla sosyal inşacı bir bakış açısıyla incelenmektedir. Bu tezin amacı, genç yetişkin Türk erkeklerinin baba oğul ilişkisi dinamiklerini ve idealize maskülinite kurulumlarını analiz etmektir. Aralarındaki bağlantıdan ötürü, Türk toplumunda erkek olmanın sosyokültürel parametreleri konusu, baba oğul ilişkileri parametreleri ve ideal maskülinite konularıyla beraber incelenecektir. Bu ailesel ikilide, idealize edilmiş maskülinitelerin temelinde yatan fikirler ve prensiplerin aktarımı konusu, Türkiye'deki idealize edilmiş maskülinitelerin kurulumunda baba oğul ilişkisinin önemini ortaya çıkarmaktadır. Yaşları 21 ve 27 arasında değişen, 24 erkekle, her biri bir saat veya daha fazla olmak üzere derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen nitel verilere bağlı olarak, baba oğul ilişkisinin, genç yetişkin Türk erkeklerinin ortak maskülen ideallerinin kurulumunda etkin bir kaynak olduğu savunulmaktadır. Buna ek olarak, söz konusu ilişkinin yapısının değiştiği, geleneksel formlardan, daha kompleks ve esnek bir duruma evrildiği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction of various masculinities is a new area of interest in comparison to other topics within gender studies. Characteristics of hegemonic masculinity are always in flux which brings about the never-ending need for analyzing the changing dynamics of gender relations which is mostly examined through the social constructionist view. The aim of this thesis is to analyze the dynamics of the father-son interaction and the construction of idealized masculinities of young Turkish adult men. The socio-cultural parameters of being a man in Turkish society will also be examined since it is through these parameters that father-son relationship and ideal masculinities become interrelated. In this familial dyad, transmission of ideas and tenets about manhood rest on idealized masculinities, revealing the importance of the interaction between fathers and sons in the construction of idealized masculinities in Turkey. In-depth interviews were conducted with twenty-four men (between the ages of 21 and 27), each lasted about an hour or more. Based on the qualitative data collected through the interviews, I mainly argue that father-son interaction is an influential source for constructing common masculine ideals among contemporary young Turkish adult men. I also argue that the nature of this relationship is changing, moving away from more traditional forms towards a more complex and flexible one.