Female agency in the early modern romance in British and Italian context: Lady Mary Wroth, Anna Weamys, Moderata Fonte ve Giulia Bigolina
İngiltere ve İtalya erken dönem romansında kadın eylemi: Lady Mary Wroth, Anna Weamys, Moderata Fonte ve Giulia Bigolina
- Tez No: 534988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışma İngiliz ve İtalyan erken modern dönem yazarlarından Lady Mary Wroth'un The Countess of Montgomery's Urania, Anna Weamys'in A Continuation of Sir Philip Sidney's Arcadia, Moderata Fonte'nin Thirteen Songs of Floridoro ve Giulia Bigolina'nın Urania: The Story of a Young Woman's Love başlıklı eserlerinde kadının güçlenmesine odaklanarak kadın eylemini tarihsel bir bağlamda inceler. Yeni Tarihselcilik ve Kültürel Materyalizm edebi eserleri yazıldıkları dönem çerçevesinde irdeler. Bu sebeple, bu çalışmanın benimsediği kuramsal dayanak Yeni Tarihselcilik ve Kültürel Materyalizmin bileşimidir. Bu çalışma, tarihsel bağlam kapsamında her bir eseri yazıldığı dönem çerçevesinde ele alması bakımından Yeni Tarihselcilik kuramını temel almakla birlikte, esas dayanağı Kültürel Materyalizmdir çünkü her iki yaklaşım da edebi eserlerin bağlamsal değerlendirilmesini vurgulamasına rağmen, muhalefet prensibi ve kültürdeki çoksesliliğe dayanan Kültürel Materyalizm, sistemdeki susturulmuş ve ötekileştirilmiş sesleri kuvvetlendirmek amacıyla baskın ideolojideki çatlamaları dikkate almaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma kadını sessizleştiren ve romans türünü yasaklayan erken dönem ataerkil toplum düzenini dikkate alarak bu kültürün ikincil unsurunu ön plana çıkarmayı amaçlar. Muhalif bir tür olarak romansın, yazma eylemleri sayesinde kadın yazarların ve eserlerindeki ataerkil öğretileri çeşitli maceralarla reddeden kadın karakterlerin eylemlerini ortaya koymak, kadının sesini yükseltmek ve kadın deneyimini vurgulamak hedefiyle cinsiyetçi hiyerarşik yapıya, ataerkil söyleme, ataerkil kadınlık kurgusuna ve erken dönemin taraflı ataerkil kurumlarına meydan okuduğunu savunur.
Özet (Çeviri)
This study explores female agency in the early modern British and Italian context in Lady Mary Wroth's The Countess of Montgomery's Urania, Anna Weamys' A Continuation of Sir Philip Sidney's Arcadia, Moderata Fonte's Thirteen Songs of Floridoro and Giulia Bigolina's Urania: The Story of a Young Woman's Love by concentrating on female empowerment in their romances on a historicist basis. New Historicism and Cultural Materialism scrutinise literary texts within their historical context. In this sense, the theoretical framework the study employs is the amalgam of New Historicism and Cultural Materialism. Regarding the historical context, it adopts a New Historicist approach based upon the analysis of each romance within its own period of production. Nonetheless, the focus is on Cultural Materialism since, although each approach hinges upon similar basic precepts in regard to contextual readings of literary texts, Cultural Materialism, built upon the principle of dissidence and polyphony in culture, takes into consideration the fissures in the dominant ideology to amplify the silenced and marginalised voices of the system. Within this framework, considering the early modern patriarchal social order which mutes female voice and forbids romances, the study seeks to recover the subordinate constituent of the early modern culture. It argues that the female romance as a dissident genre, female romance authors owing to act of writing and the female characters in each romance via various adventures defying the patriarchal prescriptions challenge the gendered hierarchical structure, the patriarchal discourse, the patriarchal construction of femininity and the biased patriarchal institutions of the early modern period in order to foreground female agency, to amplify female voice and to accentuate female experience.