Fraksiyonel akım rezervi ile aortik pulsatilite arasındaki ilişki
The relationship between fractional flow reserve and aortic pulsatility
  1. Tez No: 535000
  2. Yazar: SERKAN DUYULER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN MADEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Bu çalışmada koroner anjiyografi sonrası tespit edilen koroner lezyonlarının ciddiyeti anatomik olarak net karar verilemeyen stabil koroner arter hastalarında fraksiyonel akım rezervi (FAR) ile asendan aortadan invaziv olarak ölçülen aortik pulsatilite değeri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda koroner anjiyografi ve Fraksiyonel Akım Rezervi çalışılmış olan 90 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların yaş, boy, kilo değerleri, diabetes mellitus, hipertansiyon mevcudiyeti ve açlık kan şekeri, açık lipit profili değerleri elde edildi. Fraksiyonel Akım Rezervi ve aortik pulsatilite arasında olası ilişki istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Fraksiyonel akım rezervi değerinin 0,80 üzerinde olup olmaması ile aortik sistolik kan basıncı, aortik diyastolik kan basıncı, aortik nabız basıncı veaortik pulsatiliteyle olan ilişkisi incelendiğinde iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. Lezyon uzunluğu ile Fraksiyonel akım rezervi değeriarasında negatif yönde bir korelasyon mevcut idi (korelasyon katsayısı=-0,282p
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The aim of this study was to investigate the relationship between the fractional flow reserve (FFR) and the aortic pulsatility measured from the ascending aorta in patients with stable coronary artery disease whose significence of the coronary lesions was anatomically unclear after coronary angiography. Materials and Methods: In this study, 90 patients who underwent coronary angiography and fractional flow reserve were evaluated retrospectively. Age, height, weight values, diabetes mellitus, presence of hypertension and fasting blood glucose, lipid profile values of these patients were obtained. The possible relationship between fractional flow reserve and aortic pulsatility was statistically analyzed. Results: No statistically significant difference was observed between the two groups when the relationship between aortic systolic blood pressure, aortic diastolic blood pressure, aortic pulse pressure and aortic pulsatility was found when compared according to fractional flow reserve being above or below 0.80 . There was a negative correlation between lesion length and fractional flow reserve value (correlation coefficient = -0,282p