Çocukluk çağında atriyal septal defekt kapatma uygulanan hastalarda yaşam kalitesinin ve ebeveyn tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and parental attitudes in patients WHO underwent atrial septal defect closure in childhood
  1. Tez No: 534999
  2. Yazar: ZEYNEP TORUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Atriyal Septal Defekt (ASD) tüm konjenital kalp hastalıklarının içinde %5-10 oranında izole bir anomali olarak görülür. ASD 1000 canlı doğumda yaklaşık 2 prevalansı olan yaygın bir konjenital bozukluktur. Günümüzde birçok kronik hastalık izleminde yaşam kalitesinin önemi üzerinde durulmaktadır. Çocuğun hastalığı söz konusu olduğunda, hastalığın tanı ve tedavisi, hastalığın sonlanması durumlarında anne ve babanın tutum ve davranışları ile, bu dönemde üstlendikleri görevler arasındaki farklar da önemli bir ayrıntıdır. Ancak, kalp hastalığı olan çocuklarda, hastanın kendi algılarını ya da çocuğun psikolojik ve sosyal işlevlerini algılayan ebeveyn algılarını, çocukların sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini değerlendiren çalışmalar azdır. Konjenital kalp hastalığı tanısı alan çocuklar ve ailelerinde yaşam kalitesinde azalma olduğu belirtilmektedir. Vaktinde ameliyat edilen izole ASD'lerde, beklenti ise; normal bir yaşam süresi ve kalitesidir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde pediatrik hastalarda hem transkateter hem de cerrahi olarak ASD onarımları yıllardır başarılı şekilde yapılmaktadır. Çalışmaya, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk kardiyolojisi bölümünde takipli yaşları 8-18 arasında değişen ek kronik hastalığı olmayan 15 cerrahi ASD kapatma, 15 transkateter ASD kapatma uygulanan ve genel pediatri polikliniğine başvuran herhangi bir ek kronik ya da kalp hastalığı öyküsü olmayan 30 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 60 çocuk ve ebeveynlerinden biri dahildi. Çalışmamızda çocukluk çağı takipleri sırasında transkateter veyacerrahi ASD kapatma uygulanan ve yaşıtlarına benzer günlük aktivitelere devam edenhastalar ile kardiyak ve kronik hastalığı olmayan kontrol hastalarında yaşam kalitesi veebeveyn tutumlarını değerlendirdik aralarındaki ilişkiyi saptadık, kendi aralarında ve sağlıklı grupla kıyaslama yaptık. Ayrıca kapatma uygulanan hasta gruplarının kapatılma süreçleri ile ilgili tecrübelerini içerik analizini kullanarak inceledik. Çalışmanın sonuçlarındaysa transkateter ve cerrahi ASD kapatma uygulanan hasta gruplarının yaşam kalitesi ve ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumu tüm alt boyutlarda sağlıklı grup ve birbirleri ile benzer olup istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Cerrahi kapatma uygulanan özellikle kız hastalarda mevcut olan skar dokusunun rahatsızlık oluşturduğu ve ebeveyn tutumlarının karşı cinse göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Başarılı bir şekilde cerrahi kapatma uygulanan günümüz koşullarında hastalara ve ebeveynlerine uygulanan cerrahi insizyon ile ilgili daha çok bilgi verilip onlara seçme hakkı sunulmasına ihtiyaç vardır. Transkateter veya cerrahi kapatma uygulanan hastaların kapatılma süreçleri ile ilgili anıları sorgulandığında sosyal destek almayan hastalarda korku ve kaygının ön planda olduğu olumsuz anı kodlamalarının mevcut olduğu tespit edilmiştir. ASD kapatma uygulanan çocukların yaşam kalitelerinin, ebeveyn tutumlarının, onların kapatılma süreci ile ilgili beklentilerinin ve anılarının değerlendirilmesi, beklentilerinin tanımlanması ve onların sağlık ihtiyaçlarına odaklanan müdahale stratejilerinin detaylandırılması gibi değerli bilgiler edinmemize, bu değerlendirmeler ile sosyal ve psikolojik destek için ailelerle işbirliği yapılması ve beklentiler doğrultusunda bireye uygun girişimlerin seçilmesi gibi amaçlara yol gösterici olacaktır. Bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Atrial Septal Defect (ASD) is seen as an isolated anomaly in all congenital heart diseases by 5-10%. ASD is a common congenital disorder with a prevalence of about 2 per 1000 live births. Nowadays, the importance of quality of life is emphasizedin many chronic disease monitoring. In the case of the child's disease, the differences between the attitudes and behaviors of the parents and the tasks they undertake in this period are also an important detail in the process the diagnosis and treatment of the child's disease and the end of the disease. However, in children with heart disease, studies assessing the patient's own perceptions or parents' perceptions of the child's psychological and social functions and children's health-related quality of life are rare. It has been reported that there is a decrease in quality of life in children with congenital heart disease and their families. In isolated ASDs operated on time, the expectation; is a normal life process and quality. In the pediatric patients of Gazi University Faculty of Medicine, both transcatheter and surgical ASD repairs have been successfully performed for many years.The study is included a total of 60 children and anyone of their parents, 15 surgical ASD closure, 15 transcatheter ASD closure children aged 8-18 years with no additional chronic disease followed at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology and 30 healthy children without any additional history of chronic or heart disease admitted to the general pediatric outpatient clinic. In our study, we evaluated quality of life and parental attitudes of the patients who underwent transcatheter or surgical ASD closure during childhood and who continued their daily activities similarto their peers and control patients with no cardiac or chronic disease, we found the relationship between them and we made comparisons amongst themselves and the healthy group. We also examined the experience of closure processes of patient groups using content analysis. In the results of the study, the quality of life of the patients who underwent transcatheter and surgical ASD closure and their parental attitudes were similar in all subscales with a healthy group and no statistically significant difference was found. It has been determined that scar tissue present in girls with surgical closure is discomfortable and parental attitudes differ according to opposite sex. In today's conditions, where surgical closure is successfully performed, more information about the surgical incision applied to patients and their parents should be given and they should be given the right to choose. When the memories of patients undergoing transcatheter or surgical closure were questioned, it was determined that in patients without social support, negative moment encodings fear and anxiety in the foreground has been found to be present. It will be guiding forus to get valuable information like evaluation of quality of life, parental attitudes, of the expectations of their closure process and memories of children with ASD closure application, definition of their expectations and elaboration of intervention strategies focusing on their health needs; for aims like cooperation with families for social and psychological support and selection of appropriate initiatives in accordance with expectations with these assessments. Therefore, further research is required.