Alzheimer tanısı konulan yaşlıların ailelerinin sosyal hizmet gereksinimleri
Social work requirements of family members of the elderly people diagnosed with alzheimer's disease
- Tez No: 535019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırma Alzheimer teşhisi konulan yaşlılara bakım veren ailelerin hastalık süreci boyunca yaşadıkları güçlüklerin öğrenilmesi ve ihtiyaç duydukları sosyal hizmet gereksinimlerinin neler olduğunu öğrenmek amaçlarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Haziran 2017-Aralık 2018 yılları arasında Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Nitel desenle tasarlanmış olan bu araştırmada katılımcılara kartopu örneklem yöntemiyle ulaşılmıştır. Bu yöntem ile ulaşılan ve hastaların biyolojik akrabaları olan 18 kadın 2 erkek ile yarı yapılandırılmış soru formu üzerinden derinlemesine görüşmeler yapılmış, toplanan veriler MAXQDA 18 Nitel Veri Analizi Programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonunda Alzheimerlı bireye bakım verirken, ailelerin yaşadığı en büyük güçlüklerin hastalarının temel bakım ihtiyaçlarını gidermek ile hastalığı ve hastayı yönetmek konusunda olduğu görülmüştür. Bu güçlüklere ekonomik anlamda yaşanan güçlükler de eşlik etmektedir. Ailelerin birçok sosyal hizmet gereksinimleri olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Bu gereksinimler alternatif kurum gereksinimleri (gündüzlü bakım veren merkezler), hasta yakınlarına sosyal hizmet aracılığıyla bakıcı desteği, ailelere psikososyal destekler, hastalık hakkında bilgi alınacak profesyonel platformlar, Alzheimer hastaneleri ve hastalık masraflarının devlet tarafından karşılanması şeklinde ortaya çıkmıştır. Ulaşılan bu sorunlara ilişkin mikro, mezzo ve makro düzeyde çeşitli çözüm önerileri araştırma sonunda geliştirilmiş olup, bu önerilerin hayata geçirilmesi için öncelikle toplumda Alzheimer hastalığının farkındalık düzeyinin arttırılması gerektiği söylenebilir. Anahtar Sözcükler Alzheimer, bakım veren aile üyeleri, sosyal hizmet gereksinimleri
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of learning about the difficulties that elderly care providers with Alzheimer's disease have experienced throughout the disease process and by raising awareness of what social work needs they need. The survey was conducted in Ankara between June 2017 and December 2019. In this research which is designed with qualitative design, participant snowball was reached by sampling method. In this study, 18 female and 2 male subjects were interviewed through a semi-structured questionnaire and the collected data were analyzed with the MAXQDA 18 Qualitative Data Analysis Program. At the end of the study, while Alzheimer's patients were giving care, it was seen that the biggest difficulties that families experienced were about getting the basic care needs of the patients and managing the illness and the patient. These difficulties are accompanied by economic difficulties. It has also been achieved that the families have many social work needs. These requirements have emerged in the form of alternative institutional needs (day care centers), caregiver support through social services to family members, psychosocial support to families, professional platforms to learn about the disease, Alzheimer's hospitals and sickness costs. Several solutions for these problems at the micro, mezzo and macro level have been presented at the end of the research and it can be said that the level of awareness of Alzheimer's disease should be increased in order to pass on these suggestions. Key Words Alzheimer, caregiving family members, social work requirements