Relocation from an inner-city neighborhood to peripheral mass housing: From Kadifekale to Uzundere, İzmir
Kent merkezindeki bir mahalleden çeperdeki bir toplu konut alanına yerleştirme: Kadifekale'den Uzundere'ye, İzmir
  1. Tez No: 535018
  2. Yazar: ENSARI EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Neoliberal şehirciliğin dünyaya yayılmasıyla, kent yöneticileri, küresel sermayeyi çekmek ve ekonomik rekabeti desteklemek için emlak piyasasına yatırımı yönlendirmekte ve toprağın metalaşmasını hızlandırmaktadırlar. Küresel Kuzey'de kentsel dönüşümün ana aktörü piyasa güçleri olur iken, Küresel Güney'de kentsel yenileme programları ile bu rolü devlet üstlenmektedir. Küresel Güney'deki kent yoksullarının önemli bir bölümünü oluşturan gecekondu sakinleri, yaşadıkları kent merkezideki çöküntü alanlarının emlak piyasası için önemli rant boşlukları sunarak kapitalist birikimin sıcak noktası haline gelmesi nedeniyle kentsel dönüşüm projeleri tarafından etkilenmektedir. Türkiye'nin gecekondu yerleşimlerindeki son dönemlerdeki deneyimleri kentsel dönüşümün kent yoksulları üzerindeki etkileri üzerine önemli dersler sağlamaktadır. Bu çerçevede; bu tez, kentsel dönüşüm projelerinin, kentsel yoksulların geçim kaynaklarını nasıl değiştirdiğini ve Türkiye'deki kentsel yoksulluk dinamiklerini nasıl etkilediğini İzmir'de uygulanan Kadifekale Kentsel Dönüşüm Projesi'ni (KKDP) merkezine alarak incelemektedir. KKDP'nin amacı, kent merkezindeki bir gecekondu alanı olan Kadifekale'de mülkü bulunan hak sahiplerini, İzmir'in çeperindeki bir bölge olan Uzundere Toplu Konut Kompleksi'ne taşıyıp yerleştirmekti. Son yıllarda yapılan akademik çalışmalar, gecekondu bölgelerinin sakinlerini toplu konut alanlarına yerleştiren kentsel dönüşüm projelerine karşı kent yoksullarını zorla yerinden ettiği ve onları uzun vadeli ipotek kredisi ile ev sahibi yapar şekilde emlak sektörüne müşteri yaptığı nedenlerle eleştirel bir yaklaşım vardır. Bu noktada, sosyal demokrat kimliğiyle bilinen İzmir'den bir örneğin incelenmesi faydalı olacaktı. Bu bağlamda; KKDP'nin kent yoksulları üzerindeki etkisini saptamak için yarı yapılandırılmış sorular üzerinden 39 görüşme gerçekleştirilmiş, ayrıca KKDP'nin planlama ve uygulama süreci ile Uzundere'ye taşınmış insanların yaşamı da gözlenmiştir. Bu çalışma, KKDP'nin, özellikle, şu anda konut masraflarını karşılama ve konutlarını korumak için artan bir stres hissettiğini düşünen yoksullar için 'sahip oldukları' ve 'sahip olmadıkları' arasında bir fark yarattığını göstermektedir. Düşük gelirli konut sakinleri özelleştirilen arazi piyasasının tüketicileri haline getirilmiş ve ev sahibi olma planına dahil edilmişlerdir. Dahası, düşük gelirli sakinler, özellikle çeperde olma stresinden dolayı yeni ortamlarında konut stresinin ve hareketsizliğin baskısı altında hissetmekte, bu da onların sosyo-mekansal dışlanma duygularını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
As neoliberal urbanism spreads into the world urban authorities direct investment into the real estate market and accelerate the commodification of land in order to attract global capital and bolster economic competitiveness. While market forces became the main actor of urban transformation in the Global North, the state took this role in the Global South by urban renewal programs. Slum dwellers in the Global South that compose an important part of the urban poor are hit by urban transformation projects as the dilapidated inner-city areas became the hot point of capitalist accumulation by offering significant rent gaps for real estate market. Turkey's recent experience in squatter settlements provides illustrative lessons about the impact of urban transformation on the urban poor. Within this context, this thesis inquires how urban transformation projects change the livelihood of urban poor and impact the urban poverty dynamics in Turkey based on the Kadifekale Urban Transformation Project (KUTP) held in Izmir. The aim of the KUTP was to resettle the right holders of demolished properties in Kadifekale that was an inner-city squatter settlement into Uzundere Mass Housing Complex, an area in the periphery of Izmir. As recent studies have been critical about the urban transformation projects that relocate residents of squatter settlements into mass housing estates revealing that they enable displacement and dispossession as a result of forced relocation and the imposition of homeownership with long-term mortgage loans on the urban poor, it was interesting to study a case from Izmir that is known for its social democrat municipality governments. Therefore, in order to detect the impact of the KUTP on the urban poor, 39 interviews with semi-structured questions have been conducted and the planning and implementation process of the KUTP and life of resettled people in Uzundere has been observed. This study demonstrates that the KUTP brought about the differentiation between the 'haves' and the 'have-nots' especially in case of the poor who feel now increased stress to afford housing expenses and maintain their housing. Low-income residents are made consumers of the privatized land market and involved in the scheme of homeownership. Moreover, low-income residents, particularly those who feel under pressure of housing stress and of immobility in their new environment due to the peripheralization, explain their feeling of socio-spatial exclusion.