The effect of investor sentiment on Borsa İstanbul (BIST)
Yatırımcı duyarlılığının Borsa İstanbul (BIST) üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 535101
  2. Yazar: ZELİHA CAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL BANU DURUKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yatırımcı duyarlılığı temelde yatırımcıların piyasa hakkındaki genel iyimser ve kötümser hisleri olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın ana amacı 1997 ve 2017 arasındaki kriz dönemlerinde yatırımcı duyarlılığının gelişmekte olan bir piyasa olan Borsa İstanbul üzerindeki etkisini analiz etmektir. Yatırımcı duyarlılığının hisse senedi getirileri üzerindeki olası etkilerini incelemeden önce, Borsa İstanbul için yeni bir bileşik duyarlılık endeksi temel bileşen analizi kullanılarak oluşturulmuştur. Ayrıca, CMAX kriz göstergesine dayalı üç kriz tespit edilmiş (1997 Asya ve 1998 Rusya krizi, 2001 Türk finansal krizi ve 2008 küresel finansal krizi) ve yatırımcı duyarlılığının etkisinin yerel ve uluslararası kaynaklı krizler arasında farklılık gösterip göstermediğini saptamak amacıyla krizler yerel ve uluslararası olarak ayrılmıştır. Belirlenen kriz dönemlerinde yatırımcı duyarlılığının gelecekteki hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini araştırmak için regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon denklemleri tüm dönem ve kriz dönemleri ayrılarak test edilmiştir. Ayrıca, makroekonomik faktörler ve yapısal kırılmalar analizde kontrol değişkenleri olarak yer almaktadır. Sonuçlar, yatırımcı duyarlılığının tüm dönemde, kriz olmayan dönemde ve yerel kriz olan dönemde istatistiki olarak anlamlı ve takip eden BIST 100 endeksi getirileriyle negatif olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, bu riskli dönemlerde yatırım kararları alınırken yatırımcı duyarlılığının varlığının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Buna ek olarak, politika yapıcıları ve yerli ve yabancı yatırımcılar yatırımcı duyarlılığını ek bir sistematik risk kaynağı olarak dikkate almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Investor sentiment is defined basically as the general feelings of optimism and pessimism levels of investors about the market. The main aim of this study is to analyze the impact of investor sentiment on Borsa Istanbul as a developing market during the crisis periods beginning from 1997 to 2017. Before investigating the probable effects of investor sentiment on stock returns, a new composite sentiment index for Borsa Istanbul was constructed by using principal component analysis (PCA). Further, three crises were detected based on the CMAX crisis indicator (1997 Asian and 1998 Russian financial crises, 2001 Turkish financial crisis, and 2008 global financial crisis), and they were separated as local and international based on their origin to analyze if the pattern of investor sentiment differs between locally and internationally originating crises. The regression analysis was conducted to investigate the effect of investor sentiment on the future stock market returns during the determined crisis periods. The regression equations were tested for the whole period and the crisis periods separately. Moreover, the macroeconomic factors and structural breaks were included into the analysis as control variables. The results showed that investor sentiment is statistically significant and negatively related with the future BIST 100 index returns in the whole, no crisis and local crisis periods. For that reason, the presence of investor sentiment should be considered while taking important investment decisions during these risky periods. Moreover, policy makers and domestic and foreign investors shall consider investor sentiment as an additional source of systematic risk.