Yatırımcı duyarlılığının finansal piyasalarda risk ve getiri oranı üzerindeki etkisinin araştırılması
Analyzing the effect of investor sentiment on risk and return in financial markets
  1. Tez No: 695205
  2. Yazar: MURAT SERKAN YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada piyasa etkinliği, davranışsal finans ve yatırımcı duyarlılığı kavramları incelendikten sonra Borsa İstanbul'da yatırımcı duyarlılığının getiri oranı ve risk üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 04.01.2010-06.05.2021 dönemini kapsayan araştırmada Borsa İstanbul'da bu dönemde işlem gören 10 adet yatırım ortaklığı hisse senedinden türetilen yatırım ortaklığı iskonto endeksi kullanılarak BİST100, BİST30, BİST Tüm, BİST Mali, BİST Sınai, BİST Hizmetler, BİST Ulaştırma ve BİST Teknoloji endekslerinin getiri oranları ve riskleri ile yatırımcı duyarlılığı arasındaki ilişki test edilmiştir. Elde edilen bulgular, yatırımcı duyarlılığı ile tüm endeks getiri oranları ve GARCH modellerinden türetilerek değişen varyans ile ölçülen riskleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
In this study, after examining the concepts of market efficiency, behavioral finance and investor sentiment, the effect of investor sentiment on the rate of return and risk in Borsa Istanbul was investigated. In the research covering the period of 04.01.2010-06.05.2021, we derived an investor sentiment measure by using the discount index of 10 closed end investment trust companies which are traded in this period. Then we tested the relation between the investor sentiment and the risks and returns of the indeces of BIST100, BIST30, BIST All, BIST Financial, BIST Industry, BIST Services, BIST Transportation and BIST Technology. The findings show that there are statistically significant and positive relationships between investor sentiment and all index returns as well as risks which are measured by conditional variances derived from the GARCH models.