Lehçeler arası temas açısından Polatlı ve çevresinde yaşayan Kırım Tatar Türkleri
Crimean Tatar Turks living in and around Polatlı in terms of dialect contact
- Tez No: 535103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın konusu, lehçeler arası temas açısından Polatlı ve çevresinde yaşayan Kırım Tatar Türkleridir. Polatlı ve çevresinde konuşulan Kırım Tatar Türkçesi, Türkiye Türkçesi ile temas hâlindedir. Bundan dolayı, bölgedeki Kırım Tatar Türklerinin dillerinde temasın sonucu olarak bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Tezin birinci bölümünde çalışmanın önemi, araştırmanın problemi ve malzemenin nasıl elde edildiği hakkında genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde Kırım Tatar Türklerinin tarihleri ve göçleriyle ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Kırım Tatar Türkçesinin Türk dilinin tasnifi denemelerindeki yeri ile Kırım Tatar Türkçesinin ağız sistemi hakkında bilgiler yer almaktadır. Dördüncü bölümde bölgede yaşayan Kırım Tatar Türkleri ve dilleri ile anket çalışmasına yer verilmiş, çalışmanın yönteminden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde dilbilimde temas, diller arası temas ve Türk dil temasları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, Kırım Tatar Türkçesinin Türkiye Türkçesi ile teması ses bilgisel, biçim bilgisel ve sözlüksel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Crimean Tatar Turks who live in and around Polatlı, in terms of the contact between dialects. The Crimean Tatar Turkish which is spoken in and around Polatlı is in constant contact with Modern Standard Turkish. For this reason, the language of Crimean Tatar Turks living in the said area has undergone some changes resulting from this contact. In the first chapter of the dissertation, a general introduction about the importance of the study, the problem of the study and the information on the data collection process is made. In the second chapter, information on the history and the migration of Crimean Tatar Turks is given. In the third chapter, the place of Crimean Tatar Turkish in the classification of Turkic languages and the dialect system of Crimean Tatar Turkish are presented. In the fourth chapter, the Crimean Tatar Turks who live in the area and their languages and the research survey is given and the method of the study is explained. In the fifth chapter, information on language contact in linguistics, language contact and language contacts in Turkish are given. Also in this chapter, the contact between Crimean Tatar Turkish and Modern Standard Turkish is discussed phonetically, morphologically and lexically.