Examining xenophobia in Syrian refugees context: The roles of perceived threats and social contact
Suriyeli mülteciler bağlamında zenofobinin incelenmesi: Algılanan tehditler ve sosyal temasın rolü
  1. Tez No: 535127
  2. Yazar: MEHMET ALİ PADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanı amacı, Suriyeli mülteciler bağlamında algılanan tehditler, temas sıklığı ve temas niteliği ile zenofobi arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri incelemektir. Çalışmanın örneklemini Mardin, Batman, Malatya, Hatay, Gaziantep ve İstanbul'da yaşayan ve yaşları 16 ile 85 arasında değişen 604 kişi oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerini toplamak amacıyla, Revize Edilmiş Tehdit Ölçeği, Revize Edilmiş Sosyal Temas Ölçeği ve Revize Edilmiş Zenofobi Ölçeği kullanılmıştır. Zenofobinin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için t-testi, katılımcıların eğitim düzeylerine, ekonomik düzeylerine ve yaşlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için ise ANOVA analizi yapılmıştır. Son olarak, değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre erkeklerin, yaşlıların, daha az eğitimli ve düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip bireylerin Suriyeli mültecilere yönelik daha fazla zenofobik tutumlar sergiledikleri belirlenmiştir. Bu çalışmada, hem kültürel tehdidin hem de genel tehdidin zenofobi ile doğrudan ve pozitif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, hem kültürel tehdidin hem de genel tehdidin temas niteliği aracılığıyla zenofobi üzerinde dolaylı bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca kültürel tehdidin temas sıklığı aracılığıyla da zenofobi üzerinde dolaylı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to understand direct and indirect relationships among perceived threats, contact quality and quantity, and xenophobia in the context of Syrian refugees. The sample of the current study consists of 604 of local people from Mardin, Batman, Malatya, Hatay, Gaziantep and Istanbul. The age of participants ranges from 16 to 85. As data collection tools, Revised Version of Threat Scale, Revised Version of Contact Scale, and Revised Version of Xenophobia Scale were utilized. For examining mean differences in terms of gender t-test, in terms of education level, perceived economic level, and age separate ANOVAs were run. Finally, for examining direct and indirect relationships among variables structural equation modeling (SEM) was utilized. According to the findings of the current study, men, older people, less educated people, and people with low economic level were found to show more xenophobic attitudes toward refugees than others. In addition, both cultural threat and general threat were found to be directly and positively related to the xenophobia. The findings also demonstrated that both general threat and cultural threat had an indirect effect on xenophobia through contact quality, and the indirect effect of cultural threat on xenophobia also persisted through contact quantity. Findings were discussed in the light of the related literature.