Yeşilçam dönemi seri komedi filmleri: Cilalı İbo ve Turist Ömer örneği
Comedy film series of Yeşilcam era: The cases of Cilali İbo and Turist Ömer
- Tez No: 535128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM EVREN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk sinemasının bir karakter çevresinde serileşmiş en uzun seri komedi filmleri olan, Cilalı İbo (10 film) ve Turist Ömer (8 film) filmlerinin mizahi öğelerinin incelendiği bu çalışmada; gülme üzerine ortaya konmuş geleneksel ve çağdaş kuramlardan yola çıkılarak bu filmlerde mizahın nasıl üretildiği ele alınmıştır. Komedinin sinema sanatı özelinde değerlendirilmesi nedeniyle; filmlerin değerlendirilmesinde mizahın sinemadaki işlevlerinden ve anlatım kalıplarından yararlanılmıştır. Her iki karakterin fiziksel, psikolojik, kültürel ve diğer özellikleri üzerinde durulduktan sonra filmlerin anlatım unsurları ve güldürü yöntemleri incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı bu filmlerde mizahi unsurların nasıl kullandığını araştırmak ve mizahın üretiminde sinematografik unsurlardan ve anlatım tekniklerinden nasıl yararlanıldığını ortaya koymaktır. Cilalı İbo ve Turist Ömer tiplemelerine dayalı filmlerin Türk sineması tarihinin en uzun süreli komedi film serileri olması, dönemin güldürü öğelerinin saptanması bakımından önemlidir ve bu konuda ilk kez böyle kapsamlı bir çalışma yapılacak olması alana önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Based on traditional and modern theories on laughter, this study is an analysis of how humor is produced in the character based serialized comedy films with the most installments in Turkish cinema, Cilalı İbo (10 films) and Turist Ömer (8 films). Since this study focuses on humor only within the scope of the art of cinema, the evaluation of the films is done by utilizing the function and narrative patterns of comedy in cinema. After a description of physical, psychological, cultural and other aspects of both characters, narrative structures of the films, and methods they employ to create comedic feeling are analyzed. The purpose of the study is to explore how the elements of humor are used in these films, and to unveil how cinematographic tools and narrative techniques are used to produce humor in them. Cilalı İbo and Turist Ömer films, since they are longest running serialized comedy films of Turkish cinema, provides a fertile ground to find out the most common elements of humor that were prevalent in their time. Being the first of its kind especially in the width and depth of its scope, this work will be a valuable contribution to this field of study.