Kamp dışında yaşayan Suriyeli kadınların zorunlu yaşam deneyimleri ve geri dönme planları (Gaziantep Nizip örneği)
Life experiences and future plans of Syrian women who are living out of camp, example of Gaziantep Nizip
- Tez No: 535143
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CİRHİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
2011 yılı itibariyle Suriye'den Türkiye'ye 252 kişi ile başlayan göç hareketi 2018 yılına gelindiğinde milyonların dâhil olduğu bir harekete dönüşmüştür. Göç hareketleri genellikle ekonomik sebepler nedeniyle erkekler tarafından gerçekleştirilirken, Suriye'de var olan savaş sebebiyle kadınlar da yoğun bir şekilde göçe dâhil olmuşlardır. Aradan geçen süre zarfında Suriye'deki karışıklıkların katlanarak devam etmesi Suriye'den Türkiye'ye göç etmiş kişilerin ülkelerine dönmelerini olanaksızlaşmıştır. Dolayısıyla Türkiye'deki Suriyeli kadınlar Türkiye'de zorunlu olarak gündelik yaşamı deneyimlemek durumunda kalmışlardır. Yürütmüş olduğumuz çalışmada da Suriye'den Türkiye'ye zorunlu olarak göç etmiş Suriyeli kadınların zorunlu yaşam pratikleri ve geleceğe yönelik planları araştırılmıştır. Bu çalışmanın kuramsal kısmındaki açıklamalarda; Suriye krizi, Türkiye'nin göç tarihi, zorunlu göç sürecinde kadınların yaşadıkları sorunlar ve sahip oldukları durumlar feminist yaklaşım çerçevesinde betimlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca kuramsal kısımda yapılan araştırmalar ile saha çalışması sonuçları birlikte değerlendirilerek Suriyeli kadınların gündelik yaşam deneyimleri ile geleceğe yönelik planları arasındaki bağlantı ortaya çıkarılmak amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik araştırmada anket tekniği kullanılarak katılımcıların konuya ilişkin düşünceleri alınmış ve SPSS programı aracılığıyla veriler analiz edilmiştir. Elde edilen yoğun veriler tablolaştırılmış ve yorumlamalar yapılmıştır. Araştırma sonucunda geçici koruma altındaki Suriyeli kadınların zorunlu yaşam deneyimlerinin geleceğe dair planlarını etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration movement which was started with 252 people from Syria to Turkey in 2011 since coming to 2018 year became turning into a movement which participate millions people. While migration movements were generally carried out by males for economic reasons, women were heavily involved in the migration because of the war in Syria. The continuation of the confusion in Syria exponentially caused to impossible to return Syria of Syrians who have migrated to Turkey. Thus, Syrian women have been forced to experience everyday life in Turkey. In this study, future plans and everyday life experiences of Syrians women who migrated mandatorily from Syria to Turkey, were investigated. In the theoretical part of this study; Syrian crisis, Turkey's immigration history, living problems during forced migration process of syrians women and living problems during forced migration process of syrians women and conditions which they have after forced migration, within framework of feminist approach were described. Also, it is aimed to reveal the connection between the everyday life experiences and future plans of the Syrian women by evaluating the results of the researches in the theoretical part together with the field work results. In this study, the participants' opinions about the subject were taken and the data were analyzed through SPSS program. The dense data obtained were tabulated and interpreted. As a result of the research, it is understood that the obligatory life experiences of the Syrian women under temporary protection affect their plans for the future.