Yüksekliğin elektrolit düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 18828
  2. Yazar: FEYZULLAH KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
39 6. ÖZET Erciyes Dağı Kayak Eğitim Merkezi'nde (2150 m) 24.8.1990- 8.9.1990 tarihleri arasında 15 günlük dayanıklılık antrenmanı yapan Milli Ka yak Takımı adayı sporcuları kamp öncesi ve sonrası kan ve idrardaki elektrolit (sodyum, potasyum, kalsiyum, klor) düzeylerine yüksekliğin ve antrenmanın etkileri çalışıldı. Kamp sonrasına ait sodyum ölçümlerinin kamp öncesine göre kan (serum)da ortalama % 7.9±1 oranında bir düşüş görülürken, idrarda 3 sporcuda % 4.5±0.8'lik azalma 13 sporcuda ortalama % 32.8±4.5'lik ar tış tespit edildi. Her iki durumda meydana gelen değişiklikler istatis tiksel olarak anlamlı bulundu (P0.05). Klora ait ölçümler ise kan (serum)da % 5.4±0.6'lık bir azalma gö rülmüştür. İdrarda ise 4 sporcuda % 12.6±1.4'lük azalma görülürken, 12 sporcuda % 29.3±3.8'lik bir artış olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
41 7. SUMMARY The Effect of Altitude On The Electrolyte Levels The effects of altitude and training on the electrolyte levels in the pre-camp and post-camp blood and urine of the athletes who had been doing resistance exercises at Erciyes Ski House, at 2150 meters for 15 days, were studied. While the sodium measurements concerning the post-camp values in comparison with the pre-camp values were reduced approximately 7.9±1 % in blood (serum), a reduction of 4.5±0.8 % in the urine of three athletes, and an increase of 32.8±4.5 % in the urine of 13 athletes were seen. Both these two values were found statistically significant (P0.05). Chlorine measurements in blood (serum) were reduced 5.4±0.6 %. While there was a reduction of 12.6±1.4 % in the urine of four athletes, an increase of 29.3±3.8 % in the urine of 12 athletes was observed.