Ürkmez-Gümüldür arası kıyı bandın da mevcut rekrasyon amaçlı çadırlı kamping alanlarının özellikleri ve yeterlilikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 4320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
65 6. ÖZET ? Rekreasyonel kullanımın yok olduüu ya da çok azaldığı günümüz kentlerinde; rekreasyonel amaçlı kamping alanları halkın ilgisini çeken en önemli merkezler haline gelmiştir. Bu nedenle son yıllarda planlı ya da plansız olarak pek çok çadırlı kamping alanı hizmete sokulmaktadır. Kamping, halkın yıllık tatil devrelerinde özellikle, yaz aylarında konakladıkları ç^dır ya da barakalaraan oluşan, din lenme ve eğlenme amacı güden bir yaşam biçimidir. Amaçlarına uygun Olarak değişik kamping tipleri vardır. Kampinglerde kullanılan üniteler, çoğu iştirakçinin ken disine ait olan çadır, karavan va raotokaravanlardır. Planlama larında, belirli ilke ve standartlar etkili olmaktaaır. Bugün ülkemizde bu ilke ve standartlara uygun olarak düzenlenmiş kamping alanı azdır. Konuya olan ilginin artması, tam techizatlı araçların U- retilmesini getirmiş, ouda kampçılığın kısa süreli konaklama biçimini, uzun süreli konaklamaya götürmektedir. Böylece kamp çılıkta gelecek sorunu oluşmaktauır. Kampçılığın yeni gelişim içinde olduğu ülkemizde böyle bir aşamaya gelinmediğinden, ge lecek sorunu bugün için yoktur. Eu çalışmada, U'rkmez - Gümüldür arası çadırlı kamping a- lanlarınm rekreasyonel kamping planlama ilkeleri doğrultusun da özellikleri ve yeterlilikleri incelenmiş ve örneklemelerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In today's cities which the recreational use has began to disappear the camping areas, which have recreational aim have become the most important centers for people. For that reason in the last few years, there have been a lot of planned or un planned camping places in some areas. Camping is a way of life which people spend their holidays to rest or to entertain -themselves in tents or in bungalows. There are different types of camping which is suitable to its aim. The units which are used in camping consist of tets, caravan and motocaravan. Same certain principles and standards have an in fluence on their plannigs. There are a few camping areas which are suitable to these principles and standards in our country. Increasing the interest to this subject has coused to produce the full-eguipped vehicles and this has begun to change the form of camping from short time camping to long time camping. Naturally this brings the problem of future JjU camping. Camping activity is very new in our country so we haven't the problem of future yet. In this study the aspeets of tent- camping areas between Gümüldür-Urkmez have been studied according to its recreational camping planning principles and presented with various examples.