Katılım bankalarında risk ve mali analiz yöntemlerinin uygulanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 535146
  2. Yazar: MUHAMMED ENES SAYIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Bankacılık, Maliye, Actuarial Sciences, Banking, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İslam dinindeki faiz yasağı insanları klasik bankalarda işlem yapmaktan uzaklaştırmış, fon sahibi ve fon ihtiyacı olan insanların ekonomi dışında kalmasına sebep olmuştur. Bu durumun ortadan kalkması ve faiz hassasiyetine sahip insanların ekonomik faaliyetlere dahil olma ihtiyacı katılım bankalarının doğuşuna sebep olmuştur. İslami bankacılık, Faizsiz bankacılık gibi isimlerle de anılan katılım bankaları fon sahiplerinden faizsiz yollarla fon toplayıp ekonomiye kazandırmak ve yine faizsiz yollarla fon talep edenlerin ihtiyaçlarına cevap vermek için faaliyet gösteren bankacılık türü olarak ortaya çıkmıştır. Mali analiz işletmelerin finansal tablolarına uygulanan teknikler yardımıyla işletmelerin mevcut durumunun belirlenmesi, değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik yorumlar yapılması işlemleridir. Bu analizler işletmelerin karlılık durumundan sermaye yeterliliğine, likidite durumundan borç-alacak oranlarına kadar birçok durumu ortaya koyarak yöneticilerin kalma alma süreçlerine destek olmaktadır. Finansal risk analizi ise işletmelerin mevcut risk durumunu hesaplayarak geleceğe dönük tahminler veren, karar alma süreçlerinde yöneticilere yardımcı olan ve mali analiz sonuçlarının verimliliği açısından analizciye destek olan bir analiz türüdür. Bu çalışma da katılım bankalarının mevcut finansal durumlarını ortaya çıkarmak, sektördeki durumunu tespit etmek, gelecek yılları hakkında tahminler yapmak amacıyla risk ve mali analiz yöntemleri uygulanmıştır. Risk analizi yardımıyla katılım bankalarının riske karşı dayanıklılığı, mali analiz ile ise bankaların finansal görünümleri, yıllar içindeki gelişimi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ban on interest in Islamic religion has made people away from trading in classical banks, and people who are in need of funds and funds are left out of the economy. The disappearance of this situation and the necessity of people with interest sensitivity to participate in economic activities caused the emergence of participation banks. Participation banks, also referred to as Islamic banking, Interest-free banking, have emerged as the type of banking activity that is funded by fund owners to collect and fund funds without interest, and to respond to the needs of those who seek funds through interest-free means. Financial analysis is the determination of the current situation of the enterprises by means of the techniques applied to the financial statements of the enterprises and evaluating the future. These analyzes support the managers' retention processes by revealing many situations ranging from profitability status to capital adequacy, liquidity to debt-to-pay ratio. Financial risk analysis is a type of analysis that calculates the current risk situation of the enterprises, provides future-oriented estimations, assists managers in decision-making processes and supports the analyst in terms of the efficiency of financial analysis results. In this study, risk and financial analysis methods were applied in order to reveal the current financial status of participation banks, to determine the situation in the sector and to make predictions about the future years. With the help of risk analysis, the resilience of the participation banks against risk and the financial analysis of the banks with financial analysis revealed the development of the banks over the years.