Structural violence and bio-power
Yapısal şiddet ve bio-iktidar
- Tez No: 535145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada yapısal şiddet kavramı ve onun Foucault'nun bio-iktidar kavramı karşısındaki durumu incelenmiştir. Şiddeti sadece fiziksel, görünür, kasıtlı ve sujeler-arası bir zarar verme eylemi olarak gören anaakım şiddet kavramsallaştırmalarına bir alternatif olarak ortaya çıkan ve yapısal şiddeti de bünyesinde barındıran kapsamlı şiddet anlayışı tez boyunca savunulmuştur. Yapısal şiddet kavramı görünmeyen ama aynı şekilde öldürücü olan şiddet eylemlerini ayırt etmek için alternatif bir görüş olarak öne sürülmüştür. Sonrasında da Foucault'nun iktidar anlayışıyla, özellikle de onun bio-iktidar kavramıyla, birleştirilmiştir. Bu iki kavramın büyük ölçüde örtüştüğü iddia edilmiştir ve bu özellikle Foucault'nun neoliberalizm kavramsallaştırılmasında ortaya çıkmaktadır. Son bölümde, bu argüman neoliberal pratiklerin şiddet içeren yönlerini yansıtan vaka incelemelerinden alınmış örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the concept of structural violence has been elaborated along with its position vis-à-vis Foucault's theory of bio-power. Considered as an alternative to the mainstream accounts of violence, that only sees violence as a physical, visible, intentional, and intersubjective act of harm, a more comprehensive understanding of violence, involving the concept of structural violence, is championed throughout. The concept of structural violence is put forth as an alternative view for recognizing invisible though equally fatal instances of violent actions. It is then combined with Foucault's accounts of power, and especially his concept of bio-power. It has been maintained that two concepts overlap greatly, especially in Foucault's accounts of neoliberal power. In the last chapter, this argument is supported by examples taken from different case studies conducted by different authors that reflect the violent effects of neoliberal practices.