Katılım bankalarında şüpheli alacak yönetimi için yeni öneriler: Amerikan bireysel iflas örneği ve karşılık ayırma muafiyeti
New suggestions for the management of suspective receivables in participation banks : The American individual bankruptcy example and provision exemption
- Tez No: 998057
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: İslam Ekonomisi ve Finansı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik büyümenin ve finansal istikrarın sağlanması konusunda bankacılık sektörü ülkeler için oldukça önemli konumdadır. Bankalar fon talep edenlerle fon arz edenleri bir araya getirerek tasarrufun yatırıma dönüşmesine katkı sağlar. Bankaların kullandırdığı kredilerin zamanında geri ödenmesi bankacılık sisteminde işleyişin devam etmesi için oldukça önemlidir. Kredi kullanan borçlunun borcunu geri ödemediği durumda şüpheli alacaklar oluşur. Şüpheli alacaklar hem bankaları hem de ülke ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Bankalar varlık yönetim şirketlerine şüpheli alacakları satarak mali ve operasyon yükünden kurtulur. Konvansiyonel bankalar açısından şüpheli alacağın satışı sorun oluşturmazken katılım bankaları açısından şüpheli alacağın satışı fıkhi tartışmalara sebep olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyette bulunan katılım bankalarının şüpheli alacak yönetimi incelenmiş ve fıkhi açıdan uygunluğu analiz edilmiştir. Ayrıca katılım bankaları için fıkhi açıdan tartışma yaratan şüpheli alacakların varlık yönetim şirketine satışı konusunda İslam hukukuna uygun alternatif çözüm yolları sunulmaktadır. Bu amaç doğrultusunda iki öneri sunulmuştur: Birinci öneri borçlular için bireysel iflas sistemi oluşturulmasıdır. Bireysel iflas sistemi için mevcut uygulamada bulunan Amerikan Bireysel İflas Sistemi incelenmiştir. İkinci öneri ise katılım bankalarını kapsayan donuk alacak için karşılık ayırma muafiyetidir. Çalışmanın katılım bankalarına kredi riski konusunda daha hassas olmaları ve donuk alacaklardan daha az maliyetle kurtulma konusunda, bireylere ise iflas konusunda yeni bir bakış açısı sağlaması dolayısıyla katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The banking sector plays a crucial role in ensuring economic growth and financial stability for countries. Banks facilitate the conversion of savings into investments by bringing together those who demand funds and those who supply them. The timely repayment of loans extended by banks is vital for the continued functioning of the banking system. When borrowers fail to repay their loans, doubtful receivables arise. Doubtful receivables have a negative impact on both banks and the country's economy. Banks relieve themselves of the financial and operational burden by selling doubtful receivables to asset management companies. While the sale of doubtful receivables does not pose a problem for conventional banks, it has led to legal debates for participation banks. This study analyzes the management of doubtful receivables and their compliance with Islamic law by participation banks operating in Turkey. It also presents alternative solutions compliant with Islamic law regarding the sale of doubtful receivables, which are controversial from an Islamic law perspective, to asset management companies. To this end, we have two proposals: the first is to establish an individual bankruptcy system for debtors. The American Individual Bankruptcy System, which has an existing application for the individual bankruptcy system, has been examined. The second proposal is an exemption from setting aside provisions for frozen receivables covering participation banks. The study is expected to contribute by making participation banks more sensitive to credit risk and enabling them to recover from non-performing loans at a lower cost, while providing individuals with a new perspective on bankruptcy.