The impact of Turkish foreign policy transformations on Libya'Economic interests and geopolitical strategies: Türkiye'srole in the Libyan conflict' (2011-2023)
Türk dış politika dönüşümünün Libya üzerindeki etkisi 'Ekonomik çıkarlar ve jeopolitik stratejiler: Türkiye'nin Libya çatışmasında rolü' (2011-2023)
- Tez No: 925067
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MENSUR AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, önemli bölgesel jeopolitik değişimlerin ortasında Türkiye'nin önemli bir dış aktör olarak ortaya çıkışına odaklanarak, 2011'den 2023'e kadar Libya-Türkiye ilişkilerinin karmaşık dinamiklerini araştırıyor. Libya derin bir iç karışıklık yaşarken, Türkiye dış politikasını değişen çatışma ve siyasi istikrarsızlık ortamına yanıt verecek şekilde uyarladı. Araştırma, katılımın dört kritik aşamasını tasvir ediyor: Erken Libya devrimi (2011-2013), siyasi bölünme dönemi ve Türkiye'nin bunu takip eden tutumu (2014-2018), Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) destekleyen askeri müdahalesi (2019) -2021) ve bu katılımın bölgesel istikrar üzerindeki etkileri (2021-2023) Bu aşamaları analiz ederek çalışma, stratejik çıkarlar, bölgesel güvenlik endişeleri ve Doğu Akdeniz'de etki arayışı dahil olmak üzere Türk politika değişimlerini yönlendiren motivasyonları ortaya koymaktadır. Türkiye'nin karmaşık Libya manzarasında gezinmede karşılaştığı zorlukların yanı sıra Libya egemenliği ve bölgesel dinamikler için daha geniş etkileri değerlendirir. Nihayetinde, bulgular Türkiye'nin katılımının, iki ülke arasındaki ilişkilerin yörüngesini etkileyen jeopolitik hırsların ve yerel gerçeklerin birleşmesi ile şekillendiğini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ve Libya: Türkiye ve Libya'ya odaklanan Türk dış ilişkilerinin evrimini incelemek için çok yönlü bir metodoloji kullanılmaktadır. Bunlar iki ülke arasındaki ikili ilişkiler olduğundan, ulusal analiz düzeyi kullanılmıştır; Bununla birlikte, bazı aşamalarda, ikisi arasındaki ilişkileri etkileyen yeni oyuncuların müdahalesi nedeniyle uluslararası analiz çağrıldı ve kullanıldı. Betimleyici analiz ve örnek olay yaklaşımı kullanan araştırma, Türk dış politikasındaki dönüşümlerin dinamiklerini anlatı içindeki yapılandırılmış bir zaman çerçevesi sistemi aracılığıyla araştırıyor. Ek olarak çalışma, bu değişiklikleri etkileyen faktörlerin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için savunmacı gerçekçilik ve sosyal yapılandırmacılık gibi teorik çerçeveleri de içermektedir. Bu analiz aracılığıyla tez, Türkiye'nin Libya'da gelişen rolüne ve bunun daha geniş bölgesel gelişmeler bağlamındaki önemine ilişkin incelikli bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the intricate dynamics of Libyan-Turkish relations from 2011 to 2023, focusing on Turkey's emergence as a key external actor amidst significant regional geopolitical changes. As Libya underwent profound internal turmoil, Turkey adapted its foreign policy to address the shifting conflict landscape and political instability. The research delineates four critical phases of engagement: the early Libyan revolution (2011-2013), the period of political division and Turkey's ensuing stance (2014-2018), Turkey's military intervention in support of the Government of National Accord (GNA) (2019-2021), and the implications of this involvement on regional stability (2021-2023). By analyzing these phases, the study reveals the motivations driving Turkish policy shifts, including strategic interests, regional security concerns, and the quest for influence in the Eastern Mediterranean. It assesses Turkey's challenges navigating the complex Libyan landscape and its broader implications for sovereignty and regional dynamics. Ultimately, the findings highlight that Turkey's engagement has been shaped by a confluence of geopolitical ambitions and local realities, impacting the trajectory of relations between the two nations. This study employs a multifaceted methodology to examine the evolution of Turkish foreign affairs, focusing on two distinct national contexts: Turkey and Libya. Since these are bilateral relations between two countries, the national level of analysis was used; however, at some stages, the international analysis was called for and used due to the intervention of new players influencing the relations between the two countries. Utilizing descriptive analysis and a case study approach, the research explores the dynamics of Turkish foreign policy transformations through a structured time frame system within the narrative. Additionally, the study incorporates theoretical frameworks such as defensive realism and social constructivism to provide a nuanced understanding of the factors influencing these changes. Through this analysis, the thesis offers a nuanced understanding of Turkey's evolving role in Libya and its significance in broader regional developments.