Sularda bulunan ibuprofenin biyoteknolojik yöntemlerle gideriminin incelenmesi
Investigation of ibuprofen removal from aquatic media by means of biotechnology
- Tez No: 535165
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma fıstık, portakal, ceviz ve kestane kabuklarının ham ve biyokömür haline getirilmiş materyalleri ile, ibuprofen etken maddesinin sulardan giderimini yapmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 1, 5, 10 mg/L olmak üzere 3 farklı ibuprofen başlangıç konsantrasyonu kullanılmış olup, başlangıç konsantrasyonunun adsorpsiyona etkisi incelenmiştir. İbuprofenin % giderimi ilaçların başlangıç konsantrasyonlarına, materyallerin cinsine ve özelliğine göre değişmektedir. Biyokömür materyallerde 1 mg/L için %76,79- 52,73 arasında, ham materyallerde 1 mg/L için %49,02- 43,94 arasında arasında giderim verimi elde edilmiştir. Portakal kabuğundan elde edilen biyokömür ve fıstık, portakal, ceviz kabuğundan elde edilen ham materyaller Langmuir izotermine uymuştur. Fıstık, ceviz, kestane kabuklarından elde edilen biyokömür ve kestane kabuğundan elde edilen ham materyallerin adsorpsiyonu Freundlich izotermine uymuştur. Başlangıç konsantrasyonu 1 mg/L olan ibuprofenin; fıstık, portakal, ceviz, kestane kabuklarından elde edilen biyokömür ve fıstık, portakal, ceviz, kestane kabuklarından elde edilen ham materyallerle yapılan adsorpsiyon işleminde, yalancı birinci dereceden hız modeli gözlemlenmiştir. Başlangıç konsantrasyonu 5 mg/L olan ibuprofenin; portakal kabuğundan elde edilen biyokömür materyallerle yapılan adsorpsiyon işleminde, adsorpsiyonun yalancı birinci dereceden hız modeline uyduğu görülmüştür. Başlangıç konsantrasyonu 10 mg/L olan fıstık, portakal kabuklarından elde edilen biyokömür ve fıstık, ceviz, kestane kabuklarından elde edilen ham materyallerle yapılan adsorpsiyon işleminde adsorpsiyonun yalancı birinci dereceden hız modeline uyduğu tespit edilmiştir. Başlangıç konsantrasyonu 5 mg/L olan ibuprofenin; fıstık, ceviz, kestane kabuklarından elde edilen biyokömür ve fıstık, portakal, ceviz, kestane kabuklarından elde edilen ham materyallerle yapılan adsorpsiyon işleminde yalancı ikinci dereceden hız modeli gözlemlenmiştir. Başlangıç konsantrasyonu 10 mg/L olan ibuprofenin; ceviz, kestane kabuklarından elde edilen biyokömür ve portakal kabuklarından elde edilen ham materyallerle yapılan adsorpsiyon işleminde adsorpsiyon yalancı ikinci dereceden hız modeline uymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with raw and biochar materials of peanuts, oranges, walnuts and chestnuts in order to remove the active ingredient of ibuprofen from the water. In the study, 3 different initial ibuprofen concentration was used as 1, 5, 10 mg / L and the effect of the initial concentration on the adsorption was investigated. The results were then evaluated by adsorption isotherms and adsorption kinetics. According to the results, the best removal rate among biochar materials at a concentration of 1 mg / L ibuprofen belongs to peanuts with %76,79 and the worst removal rate is %52,73 to chestnut. Raw material with the best removal rate %49.02 peanuts and the worst removal rate walnut shell with %43,94. Orange peels biochar and peanut, walnut, chesnut raw materials were found to be compatible with langmuir isotherm. Peanut, walnut, chesnut shells biochar materials and chesnut raw materials were found to be compatible with freundlich isotherm. In kinetic studies, it is seen that peanut, orange peel, walnut, chesnut biochar and peanut, orange peel, walnut raw materials for ibuprofen initial concentration of 1 mg /L have pseudo first order kinetic. For 5 mg/L initial concentration orange peel biochar materials have observed pseudo first order kinetic. When the kinetic studies of ibuprofen at an initial concentration of 10 mg / L, peanut, orange peel biochar and peanut, walnut, chesnut raw meaterials have observed pseudo first order kinetic. For 5 mg/L ibuprofen initial concentration, peanut, chesnut, walnut biochar and peanut, orange peel, chesnut raw materials have observed pseudo second order kinetics. For 10 mg/L, walnut, chesnut, biochar materials and orange peel raw materias have observed pseudo second order kinetic.