Çilekte yabancı otlarla farklı mücadele yöntemlerinin araştırılması
The different types of weeds in strawberries fight investigation of methods
- Tez No: 535173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, 2016-2017 yılında Mersin ili ve ilçelerinde Albion frigo çilek tarlasında yürütülmüştür. Bu denemede Albion çilek tarlasında sorun olan yabancı otlar ile mücadelede; el çapası, siyah plastik örtü (malç) ve çıkış sonrası glyphosate isopropylamine (herbisit) 480 g/L herbisit yöntemleri uygulanmıştır. Aynı zamanda denemede kontrol parselleri (hiçbir mücadele yöntemi uygulanmamıştır) oluşturulmuştur. Mersin bölgesinde (Anamur, Silifke, Bozyazı, Aydıncık ve Tarsus ilçeleri) yapılan yabancı ot survey sonucunda çilek tarlalarında 25 farklı familyaya ait 58 adet yabancı ot türü tespit edilmiştir. Bölgede en fazla görülen yabancı otlar; topalak (Cyperus rotundus L.), kanyaş (Sorghum halepense (L.) Pers.), ayrık (Elymus repens (L.) Gould), tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.), semizotu (Portulaca oleracea L.), horozibiği (Amaranthus albus L.), farekulağı (Anagallis arvensis L.), yatık sütleğen (Euphorbia serpens Kunth) ve sarmaşık çoban değneği (Polygonum convolvulus L.) olarak belirlenmiştir. Denemenin yürütüldüğü alanda ise; 25 farklı familyaya ait 46 adet yabancı ot türü tespit edilmiştir. El çapası uygulama parsellerinde birim alandaki yabancı ot türlerinin ortalama yoğunluğu sırasıyla; S. halepense 3.31, C. rotundus 3.25, E. repens 2.36, köpek dişi ayrığı (Cynodon dactylon (L.) Pers.) 2.09, C. arvensis 1.55, P. oleracea 1.16 ve eşek marulu (Sonchus olereaceus L.) 1.04 adet/m2 yoğunlukla bulunduğu belirlenmiştir. Siyah plastik örtü uygulama parsellerinde; C. rotundus 3.91, S. halepense 2.85, E. repens 2.06 ve C. dactylon 1.12 adet/m2 yoğunlukla olduğu hesaplanmıştır. Glyphosate isopropylamine uygulama parsellerinde; C. rotundus 3.17, S. halepense 2.13, E. repens 2.04, C. dactylon 1.51, C. arvensis 1.35 ve Kamış (Phragmites austrialis (Cav.) Trin. Ex Steud.) 1.12 adet/m2 yoğunlukla bulunduğu belirlenmiştir. Kontrol uygulama parsellerinde; C. rotundus 13.35, S. halepense 11.23 ve E. repens 10.01 çok yoğun; C. dactylon, şifa otu (Conyza canadensis (L.) Cronq.) 3.51, kırmızı köklü tilkikuyruğu (Amaranthus retroflexus L.) 2.92,sirken (Chenopodium album L.) 2.81, E. serpens 2.78, dar yapraklı sinir otu (Plantago lanceolata L.) 2.68, köpek üzümü (Solanum nigrum L.) 2.32, yatık horozibiği (Amaranthus blitoides L.) 2.21, C. arvensis 2.16, S. olereaceus 2.03, A. arvensis 1.98, A. albus 1.72 ve P. oleracea 1.36 adet/m2 yoğunlukla bulunduğu belirlenmiştir. Çilekte yabancı otlar ile mücadelede farklı yöntemlerin uygulandığı parsellerde yabancı ot yoğunluğu kontrol uygulama parselleri ile mukayese yapıldığında en az yoğunluğun görüldüğü uygulamalar; 1. sırada siyah plastik örtü yöntemi, 2. sırada el çapası yöntemi ve 3. sırada çıkış sonrası glyphosate isopropylamine uygulamaları yer almıştır. Bu yabancı ot yoğunluğuna bağlı olarak en yüksek çilek verimi siyah plastik örtü uygulamasından alınırken, el çapası uygulaması 2. sırada, çıkış sonrası glyphosate isopropylamine uygulamaları 3. sırada ve kontrol parselleri 4. sırada ve en düşük seviyede yer almıştır. Albion frigo çilek üretiminde sorun olan yabancı otlarla yapılan mücadele sonucunda; çilekte ilk çiçeklenme süresi, meyve sayısı, ilk hasat tarihi, son hasat tarihi ve bitki başına ortalama verim istatistiki analizi sonucunda siyah plastik örtü uygulaması, el çapası ve glyphosate isopropylamine uygulamasından farklı ve önemli bulunmuştur. Bu üç mücadele yöntemi ise kontrol parsellerinden farklı ve önemli bulunmuştur. Aynı zamanda Albion frigo çilek çeşidinde yabancı otlar ile mücadele yöntemlerine göre; siyah plastik örtü, el çapası, çıkış sonrası glyphosate isopropylamine uygulamaları ve kontrol parsellerinde verim miktarları; 6.620 kg/da, 5.490 kg/da, 4.080 kg/da ve 2.910 kg/da olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the province of Mersin and in the districts of Albion frigo strawberry field in 2016-2017. Albion from neutral day varieties frigo strawberry variety was used in the experiment. In the study, Albion strawberry varrieties hand hoeing, black plastic cover (mulch), glyphosate isopropylamine (herbicide) 480 g/L and control (no application) phenological observations in plots, weed density and yield values are calculated. In the Mersin region (Anamur, Silifke, Bozyazı, Aydıncık and Tarsus districts) as a result of the weed survey in the field of strawberries in 58 weed species belonging to 25 different families were identified. The most common observed weeds in the region; Cyperus rotundus L., Sorghum halepense (L.) Pers., Elymus repens (L.) Gould, Convolvulus arvensis L., Portulaca oleracea L., Amaranthus albus L., Anagallis arvensis L., Euphorbia serpens Kunth and Polygonum convolvulus L. determined as. In the field where the trial is conducted; 46 weed species belonging to 25 different families were identified. In hand hoeing application parcels, weed species with average density in the unit area determined are; S. halepense 3.31, C. rotundus 3.25, E. repens 2.36, Cynodon dactylon (L.) Pers. 2.09, C. arvensis 1.55, P. oleracea 1.16 and Sonchus olereaceus L. 1.04 plant/m2 it was determined to be intense. In black plastic cover application parcels, weed species with average density in the unit area determined are; C. rotundus 3.91, S. halepense 2.85, E. repens 2.06 and C. dactylon 1.12 plant/m2 it was determined to be intense. In glyphosate isopropylamine application parcels, weed species with average density in the unit area determined are; C. rotundus 3.17, S. halepense 2.13, E. repens 2.04, C. dactylon 1.51, C. arvensis 1.35 and Phragmites austrialis (Cav.) Trin. Ex Steud. 1.12 plant/m2 it was determined to be intense. In control parcels, weed species with average density in the unit area determined are; C. rotundus 13.35, S. halepense 11.23 and E. repens 10.01 very dense; C. dactylon 3.86, Conyza canadensis (L.) Cronq. 3.51, Amaranthus retroflexus 2.92, Chenopodium album L. 2.81, E. serpens 2.78, Plantago lanceolata L. 2.68, Solanum nigrum L. 2.32, Amaranthus blitoides L. 2.21, C. arvensis 2.16, S. olereaceus 2.03, A. arvensis L. 1.98, A. albus L. 1.72 and P. oleracea 1.36 plant/m2 it was determined to be intense. Strawberries in the struggle against weeds in different methods applied to the weed density of the control application parcels compared with the least intensity applications seen; 1st place black plastic cover method, 2nd order hand hoeing method and post-emergence glyphosate isopropylamine applications are in the place and 3rd involved in applications. Depending on this weed density, the first strawberry yield is obtained from black plastic cover application, hand hoeing application is ranked 2nd, post-emergence glyphosate isopropylamine applications are in the 3rd place and control application parcels 4th place location has taken. As a result of the struggle with the weeds that have problem in Albion frigo strawberry production; strawberry first flowering duration, number of fruits, the first harvest date, the last harvest date and the average yield per plant as a result of statistical analysis black plastic cover application, hand hoeing application and glyphosate isopropylamine application was found to be different and important. These three methods of struggle are different and important than control plots. At the same time Albion frigo strawberry cultivar according to the methods of struggling weeds; black plastic cover, hand hoeing, post-emergence glyphosate isopropylamine application and control plots yield effect was respectively; 6.620 kg / da, 5.490 kg / da, 4.080 kg / da and 2.910 kg / da it was calculated as.