İnşacı kuram bağlamında azınlıkların dış politika algısı: İstanbul Yahudileri örneği
Foreign policy perceptions of minorities in the context of constructive theory: Jews of Istanbul
- Tez No: 535201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ EROĞLU UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu incelemenin amacı, İstanbul Yahudileri'nin İnşacı Kuram bağlamında Türkiye – İsrail ilişkilerine yönelik algılarını ortaya koymaktır. Bu bağlamda ilk olarak İnşacı Kuram derinlemesine ele alınmış ve çalışma için önemi ortaya konulmuştur. İkinci olarak İstanbul Yahudileri'nin Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze, kimlikleri üzerinde etkili olan önemli olaylar incelenmiştir. Burada Yahudilerin, Cumhuriyet'in farklı dönemlerinde farklı kimlik algısına ve stratejisine sahip olduğu vurgusu yapılmıştır. Son olarak Yahudi toplumundan sekiz kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu bağlamda öncelikle İstanbul Yahudileri'nin kimlik inşa süreçleri detaylı analiz edilmiş, ardından inşa edilen bu kimliğin Türk Dış Politikası üzerindeki algısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation is to determine the perception of the Jews of Istanbul in the context of Constructive Theory for Turkey – Israel relations. In this context, firstly Constructive Theory was discussed in depth and determined the importance for study. Secondly, important events affecting the identity of Istanbul Jews were examined from the foundation of the Republic to the present. Here, it is emphasized that Jews have different identity perception and strategy in different periods of the Republic. Finally, in-depth interviews were conducted with eight people from the Jewish Community. In this context, firstly identity construction processes of Istanbul Jews were analysed in detail and then the perception of this identity was constructed on Turkish foreign policy.